České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Horolezec roku a výstupy roku – v roli vítěze kdo jiný než...

V neděli 27. 11. se na Mezinárodním festivalu Praha 2016 uskutečnilo slavnostní vyhlášení soutěží „Horolezec roku“ a „ALPY výstupy roku“. Horolezcem roku se stává ten, kdo za své úspěchy v období od listopadu do října následujícího roku dostane od poroty nejvíce hlasů. Porotu tvoří oba organizátoři soutěže: společnost ALPY a ČHS, dále časopisy lidé&HORY a Everest a portály Lezec.cz a Horyinfo.cz. Soutěž jako každý rok s naprostou a zaslouženou dominancí vyhrál Adam Ondra. Ten se ale po svém famózním volném přelezu Dawn Wall (kterým si vysoce pravděpodobně pojistil další obhajobu) nestihl vrátit z USA, a tak ho na pomyslných stupních vítězů zastoupili rodiče. Pro úplnost dodejme, že třetí největší počet hlasů v soutěži Horolezec roku získal Martin Stráník, a druhá příčka patří Lucce Hrozové, toho času rovněž za velkou louží, ale v Kanadě (diplom převzal otec Libor Hroza).


Zleva: Martin Stráník, Libor Hroza, otec Lucky Hrozové a rodiče Adama Ondry - Eva Ondrová a Miroslav "Bokula" Ondra

Soutěž ALPENVEREIN.CZ Výstupy vyhlašuje společnost ALPY společně s Rakouským Alpenvereinem a časopisem lidé&HORY. Cenu za nejlepší sportovní výkon v horách nad 6000 m si převzal Zdeněk Hák za první český a historicky druhý sjezd z vrcholu Noshaq (7492 m). Nejlepší sportovní výstup dětí a mládeže do 16 let předvedly v roce 2016 Markéta Janošová a Eliška Adamovská, když se jim podařilo přelézt cesty obtížnosti nad 8a (8 UIAA). Nejlepší sportovní výkon v Alpách učinil výstupem cesty Hyper Finale 9a+ Adam Ondra.


Zleva: Eliška Adamovská, Markéta Janošová, Zdeněk "Háček" Hák a rodiče Adama Ondry - Eva Ondrová a Miroslav "Bokula" Ondra

 

V rámci vyhlašování soutěží bylo s Adamem domluvené krátké video, které sice dorazilo, leč se zpožděním (kvůli problémům se sítí). Jeho zveřejnění tedy musíme učinit teprve až na webu. Adam odpovídá na dvě otázky:

"Co pro tebe znamená zvládnutí Dawn Wall na El Capitanu?" (58 sec)

"Jak tento výkon zapadá do tvých budoucích projektů?" (46 sec)

 

Všem oceněným gratulujeme a do další sezóny přejeme mnoho dalších (nejen) sportovních úspěchů!