České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

České feráty

Jednou z vyhledávaných aktivit v horách a na skálách jsou zajištěné cesty. I u nás již je vžitý z italštiny převzatý název feráta („via ferrata“), známé je také německé označení „Klettersteig“. Za zajištěnými cestami se vyjíždělo a vyjíždí nejvíce do sousedního Rakouska, a pak také do Slovinska, do Dolomit nebo jinam do Itálie a do Západních Alp. Od konce 90. let u nás existuje několik klubů a sdružení zaměřených pouze na feráty. Jsou to milovníci ferát, kteří si předsevzali, že přelezou co nejvíce zajištěných cest v Alpách. Dnes se uvádí, že v Alpách je okolo 1000 těchto cest. Mnozí jednotlivci, členové těchto klubů, zvládli přelézt již více než 600 ferát různých stupňů obtížností.  

Na stránkách časopisu lidé&HORY v roce 2019 jsme vám přinesli seriál České feráty, které popisují nejznámnější zajištěné cesty v České republice.

Nejvíce zajištěných cest v Česku postavil Karel Bělina, zkušený lezec a bezesporu český lezecký rekordman v počtu prvovýstupů po českých skalních terénech – má jich za sebou již téměř pět tisíc. Zkušenosti se stavbou ferát získával v letech 2009–2010 mimo jiné v Rakousku v oblasti Lienzer Dolomiten (Lienzské Dolomity).

K českým ferátám budeme postupně přidávat informace o dalších zajištěných cestách, které i u nás doma rostou jako houby po dešti.

Součástí těchto informací budou postupně i metodické materiály a příručky, jejichž autoři budou přední specialisté a odborníci na zajištěné cesty především z řad rakouského Alpenvereinu.


Vzdušný most na konci feraty na Pastýřské stěně, foto Karel Bělina

 

Historie zajištěných cest
Pastýřská stěna
Vrabinec (feraty byly odstraněny)
Slánská hora
Feráty pod Holoměří
Poustevna
Lužická spojka - Vaňov
Srbská Kamenice - Kavárnička
 


Karel Bělina na Slánské hoře