České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

5/2021

V týdnu od 9. listopadu 2021 je do trafik, stánků a k předplatitelům distribuováno páté číslo letošního ročníku lidé&HORY. Toto obvykle festivalové číslo přichází mezi čtenáře a předplatitele z důvodů odvolání Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2021 se zpožděním. V době zadání čísla do tisku došlo k vyhlášení nových nelogických opatření týkajících se pořádání akcí pro 1000 osob ve vnitřních prostorách. Po odvolání festivalu bylo proto představení programu a všech významných osobností alpinismu z celého světa, kteří účast v Praze na festivalu potvrdili, změněno a nahrazeno jinými tématy. Stěžejními tématy letošního předposledního čísla lidé&HORY jsou kromě posledního dílu povídání Radka Jaroše o jeho cestě za Korunou Himálaje především skialpové túry v údolí Ahrntal v Jižním Tyrolsku a rozsáhlé představení Slovinska jako alpské země vhodné pro turistiku, vysokohorskou turistiku a cykloturistiku. I bez zajímavostí o již téměř připraveném mezinárodním setkání osobností alpinismu najde každý milovník hor na 104 stranách mnoho zajímavého ze světa outdooru, horolezectví a volnočasových aktivit.

TÉMA ČÍSLA: Slovinsko – hory a kola
V představení Slovinska na 16 stranách najdou všichni zájemci o hory a kola aktuální informace o značených cestách, možnostech ubytování, dálkových trasách nebo tematických cestách. Pro cyklisty jsou uvedeny informace o všech značených cyklotrasách, o parcích pro horská kola nebo také o trekové cykloturistice a také o silniční cyklistice. Obě tyto aktivity jsou ve Slovinsku velmi oblíbené. Součástí Tématu čísla je i představení knižní novinky Koruna Slovinska, nové okružní značené cestě, jejímž autorem je Viki Grošelj, jeden z nejvýznamnějších současných slovinských himálajistů a alpinistů.

Radek Jaroš: Jak se zrodil horolezec – 5. díl
V dalším dílu svého povídání představuje Radek Jaroš období od roku 2009 do roku 2014. V roce 2009 vystoupil Radek na Manáslu, devátý nejvyšší vrchol světa. Své úsilí o získání Koruny Himálaje završil pak v roce 2014 výstupem na K2. Stal se tak 15. alpinistou na světě, který vystoupil na všechny osmitisícovky v Himálaji a Karakoramu. Poutavé vyprávění najdete na stranách 11-17.

Jižní Tyrolsko a údolí Ahrntal
Zima klepe na dveře, a proto jsme do tohoto čísla zařadili dvě pozvání do jihotyrolské oblasti Ahrntal. Ta se rozkládá na italské straně pod jižními hřebeny Zillertálských Alp. Na stranách 31 až 37 najdete nejprve představení celé oblasti s mnoha tipy na některé druhy zimních volnočasových aktivit. Druhá polovina je věnována skialpovým túrám. Její autoři, externí spolupracovníci z Bavorska, popisují zimní výstupy na nejkrásnější vrcholy v této oblasti. Všichni naši milovníci skialpinismu zde najdou pozvání k výstupům na takové vrcholy, jako jsou např. na Dreiherrenspitze, Großer Möseler, Hoher Weißzint a další.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ TÉMATA V ČÍSLE 5/20201
KOLEKTIVNÍ LAVINOVÁ “IMUNITA” – 1. díl: Praktické rady i pro skialpinisty - začátečníky
HORSKÁ SLUŽBA V ČESKÝCH ZEMÍCH – 1. díl: O začátcích horské služby u nás po 2. sv. válce
VÝCHODNÍ NÍZKÉ TAURY: Ráj pro turisty a horolezce
RACE ACROSS GERMANY: Daniel Polman o 1116 km dlouhém závodu s převýšením 8500 m
LEZENÍ VE VYSOKÝCH TATRÁCH: Huncovský štít – klasické výstupy, 8. díl
ALPSKÉ ČTYŘTISÍCOVKY: Täschhorn a Dom – 11. díl
TESTY A NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: novinky všech předních českých firem
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby)

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu www.lideahory.cz a na www.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:  www.predplatne.lideahory.cz
 

Příjemnou četbu přeje
Ladislav Jirásko