České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

1/2022

V týdnu od 21. února 2022 se začíná distribuovat první číslo 21. ročníku časopisu lidé&HORY. Celým ročníkem bude zájemce o všechny druhy alpinismu a volnočasových aktivit doprovázet několik nových rubrik a seriálů. V 1. dílu svých příběhů Jiné vrcholy světa s Radkem Jarošem pokračuje jediný český držitel Koruny Himálaje a Koruny světa v autorské spolupráci představením unikátního skalního masivu v africké republice Mali. Nový je i seriál horského vůdce UIAGM Davida Knilla Výstupy s horským vůdcem, v tomto čísle vás David zavede na skialpech na nejvyšší horu Persie. Téma čísla je věnováno Západním Julským Alpách a objeviteli a pionýru Alp Juliu Kugymu. V tomto čísle najdete ale i mnoho jiných zajímavých článků a informací ze světa hor.

TÉMA ČÍSLA: Západní Julské Alpy
Obdivovatel Julia Kugyho a znalec jeho knih Jozef Vričan přibližuje v příbězích popisujících výstupy na vrcholy Viš, Veliki Nabojs a Visoka Bela špica nádhernou horskou oblast Západních Julských Alp, která se rozkládá na italském území blízko slovinsko-italské hranice. Své zážitky z vysokohorských a lezeckých túr na uvedené štíty často prokládá myšlenkami a prožitky Julia Kugyho a přitom připomíná jeho objevovatelskou a pionýrskou činnost v těchto horách. Dalo by se říci, že texty Jozefa Vričana lze považovat za klasiku v české alpinistické literatuře a že jsou to současně jedinečné tipy na krásné a nepříliš obtížné výstupy v tomto horském masívu. Mimořádné čtení ba stranách 73-83.

Jiné vrcholy světa s Radkem Jarošem – 1. díl. Ruka Fatimy.
Radek Jaroš, který navštívil a poznal mnoho hor a horských oblastí na celém světě, nás v 1. dílu nového seriálu zavádí do unikátní pískovcové oblasti v africké republice Mali. Věže masívu Ruka Fatimy jsou vyhledávaným a oblíbeným cílem horolezců z celého světa. Zajímavý tip pro vaši budoucí lezeckou výpravu s mnoha fotografiemi najdete na stranách 13-17.

Zdeněk Hák Háček: Ama Dablam západní stěna
Jeden z předních vysokohorských lezců popisuje svůj výstup západní stěnou na vyhledávaný monumentální štít v oblasti Solo Khumbu v blízkosti Mount Everetu. Výstup uskutečnil v listopadu 2021 spolu s Jakubem Káchou po cestě, kterou nazvali Lančmíd direct, obt. TD+/ED-. Cesta je kombinací dvou cest – sólovýstupu Mirka Šmída (1986) a American Direkt Route (1990). Více na stranách 18-22.

David Knill: Výstupy s horským vůdcem – 1. díl. Damávand.
Nový seriál, který připravuje pro lidé&HORY horský vůdce UIAGM David Knill, nás zavádí do Iránu na Damávand. Skialpový výstup na nejvyšší vrchol Persie bude určitě tipem pro mnoho kondičně vybavených zájemců, kteří připravují výstupy na netradiční vrcholy. Zajímavé čtení na stranách 45-48.


DALŠÍ ZAJÍMAVÁ TÉMATA V ČÍSLE 1/2022
SLOVINCI A TSOBOJE: O slovinském prvovýstupu severozápadní stěnou šestitisícovky Tsoboje.
ŽENY A ALPINISMUS – 3. díl: Gerlinde Kaltenbrunner
JAK PŘEŽÍT VE WINTERRAUMU: Rady českého alpského chataře pro české milovníky hor
SKIALPOVÉ PŘECHODY: Berchtesgaden a Königssee
ÚDOLÍ PFITSCHERTAL: Eldorádo pro skialpinisty
LEZENÍ VE VYSOKÝCH TATRÁCH: Velická stěna – Cez výlom, 10. díl
ALPSKÉ ČTYŘTISÍCOVKY: Dufourspitze a Nordend – 13. Díl
HELMA A LEZENÍ: Třeba I o tom, proč si Adam Ondra nebere přilbu na skalky
TESTY A NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: novinky všech předních českých firem
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby)
 

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu www.lideahory.cz a na www.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:  www.predplatne.lideahory.cz

OMLUVA VŠEM: Omlouváme za nesprávné číslování stran v rubrice Obsah strana 2

Příjemnou četbu přeje

Ladislav Jirásko