České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Mára a Háček žijí svůj sen - prvovýstup alpským stylem na Gasherbrum I

Bude tomu už skoro 30 let, co se české expedici podařilo vylézt prvovýstupem na osmitisícový vrchol, navíc expedičně, nikdy ne alpským stylem. Mára Holeček se již popáté pokusí prázdnou kolonku ve výkladní skříni naší alpinistické scény zaplnit. Tentokrát s ním leze horolezec, skialpinista a horský vůdce Zdeněk "Háček" Hák. Pokud by se jim prvovýstup alpským stylem v jihozápadní stěně Gasherbumu I (8068 m) podařil, půjde o výkon světové extra třídy. Jediný, kdo se kdy o tuto cestu pokusil, byla legendární polská dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na cestu Američanů.


Plánovaný prvovýstup v jihozápadní stěně Gasherbrumu I - modře část, která je zatím velká neznámá...

 

Marek Holeček uskutečnil první dva pokusy v jihozápadní stěně GI společně se Zdeňkem Hrubým, když z toho druhého v roce 2013 se jeho dlouholetý kamarád a spolulezec nevrátil. V roce 2015 ho s Tomášem Petrečkem uvěznilo počasí na dvanáct dní ve výšce nad 7000 m a pdobný scénář měla i loňská expedice s Ondrou Mandulou. Mára tedy pod jihozápadní stěnu vyráží již popáté. Mnozí možná kroutí hlavou nad tím, že ho to stále baví, ale jeho slova mluví za vše...: „Kolik pokusů musel podstoupit Edison, než se mu rozsvítila první žárovka? Nejspíš souhrnné číslo není ani tak důležité, jako výsledek. V té hře o svůj prvovýstup na Gasherbrum I. vidím stále možnost, která mne láká a naplňuje. Dokud tenhle pocit budu mít, zkusím to klidně milionkrát.“

AKTUÁLNĚ (10. 7. 2017): Kluci makají na aklimatizaci - více už Mára ve svém příspěvku pro Lidovky.cz: "Teď, nezbývá než sklopit uši a čekat. Konec konců, času hafo. Máme teď pod kůží vstříknutých 6400 metrů s přespáním a snad v následujících dnech počasí povolí, kdy vyrazíme se Zdenoušem nad tu požadovanou hranici sedmi kiláků. Už nepůjdeme na plato, ale vybrali jsme si jižní kuloár v krásném předvrcholu Gé jedničky, strmě rostoucí téměř od našich stanů. Nevím, zda je vůbec vylezený, či nikoliv, konec konců to je jedno, hlavně, že nemusíme jít znovu přes rozbitý ledopád. Tím doufám, té zpropadené aklimatizaci dáme vale. Ivo také vyrazí z bloků a to s mezinárodní grupou „Frrr, Talošů, Ukáček, Špendlíků“ na Gé dvojkový hrbek."

 

Držíme palce, o dalším půběhu české expedice vás budeme informovat!

 

Zdroj: FB Marka Holečka a lidé&HORY