České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

4/2021

V týdnu od 16. srpna 2021 bude do trafik, stánků a k předplatitelům distribuováno čtvrté číslo letošního ročníku lidé&HORY. Minulé dvouměsíční období bylo nabité několika významnými událostmi, některé z nich tvoří i náplň aktuálního sešitu časopisu. K významným událostem patřili např. trojkombinace ve sportovním lezení na olympijských hrách v Tokiu a účast Adama Ondry při této soutěži nebo výstup Máry Holečka a Radara Groha západní stěnou Baruntse. Vyhledávaný seriál Radka Jaroše Jak se zrodil horolezec pokračuje již 4. dílem. Na 104 stranách najde každý milovník hor mnoho zajímavého ze světa alpinismu, horolezectví a volnočasových aktivit.

TÉMA ČÍSLA: Bulharské hory – Rila, Pirin a Stara planina
Tři nejvyšší horské masivy Bulharska, tři pojmy, nad jejichž vyslovením se radostně zatetelí srdce snad každého horala. Rila, Pirin a Stará planina – to je trojlístek pohoří, který je ideálním cílem treků, výstupů nebo jen krátkodobého zastavení při cestě k Černému moři. Dobrá dostupnost, slušné zázemí chat a stezek a především přátelská atmosféra tvoří z těchto koutů Bulharska ideální prázdninové cíle – viz. str. 73-88.

Mára Holeček a Radek Groh: Západní stěna Batuntse
Marek Holeček s Radkem Grohem si pro svůj letošní projekt vybrali západní stěnu sedmitisícovky Baruntse. Jejich prvovýstup oprávněně vzbudil pozornost alpinistické komunity na celém světě. O tomto TOP výstupu přineslo reportáže i několik významných portálů a časopisů jako např. Climbing, Klettern nebo Bergsteiger. Některé informace z konce května, které oba aktéři poskytli v rozhovoru pro lidé&HORY, neztrácejí na své originalitě i dnes. Čtěte na str. 11-14.

Radek Jaroš: Jak se zrodil horolezec – 4. díl
Radek Jaroš, nositel Koruny Himálaje a Koruny světa, přibližuje ve 4. dílu svých výstupů a expedičních aktivit období od roku 2003 (expedice K2) do roku 2008 (expedice Dhaulágirí a Makalu). Toto období charakterizuje jako období své úspěšné profesionalizace. Nikdy neměl žádného manažera a postupně se sám sobě stal markeťákem, přednášejícím, fotografem, filmařem. Časem pak i spisovatelem, nakladatelem, distributorem… Zajímavé čtení s mnoha nápaditými myšlenkami je na str. 15-23.

Osobnosti čísla: Luise a Günter Auferbauerovi ze Štýrského Hradce
Günter Auferbauer se svou ženou Luisou jsou velcí znalci především Alp. Zde znají, dalo by se říci “každý kout”. Patří mezi zavedené autory prestižního evropského vydavatelství průvodcovské literatury Rother Verlag. Od roku 2010 spolupracují i s časopisem lidé&HORY. Životní příběh této legendární a v Evropě populární spisovatelské dvojice vč. jejich názoru na současné období ovlivněné čínským virusem je úžasný i čtenářsky velmi zajímavý – více na str. 24-27.

Vyhodnocení fotosoutěže pro čtenáře časopisu lidé&HORY
14. července 2021 provedla porota složena ze zástupců redakce časopisu lidé&HORY a zástupců společnosti FOTO ŠKODA vyhodnocení nejlepších snímků fotosoutěže vyhlášené v únoru t. r. Do závěrečného vyhodnocení bylo vybráno 23 snímků od 11 autorů. Výsledky fotosoutěže i jména oceněných autorů najdete na str. 6-7 i na www.lideahory.cz.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ TÉMATA V ČÍSLE 3/20201
WANDA RUTKIEWICZ: 2. díl seriálu Ženy a alpinismus o osobnostech ženského lezení
ALTA VIA DEL GRANITO: Horská treková trasa oblastí Lagorai v italském Trentinu
LEZENÍ: Vysoké Tatry, Žl‘tá stěna – klasické výstupy 7. díl
HORY A DĚTI: Silvretta a chata Saarbrücker Hütte, 10. díl
ALPSKÉ ČTYŘTISÍCOVKY: Schreckhorn a Lauteraaehorn – 10. díl
TESTY A NOVINKY V OUTDOOROVÉM VYBAVENÍ: novinky všech předních českých firem
SOUTĚŽE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby)

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnější zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu www.lideahory.cz a na www.alpenverein.cz

PŘEDPLATNÉ:  www.predplatne.lideahory.cz
 

Příjemnou četbu přeje
Ladislav Jirásko