65 let od prvního výstupu na Mt. Everest
V úterý 29. května 2018 tomu bylo přesně 65 let od historického milníku alpinismu, kdy lidé poprvé stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa. Novozélanďan Edmund Hillary a Nepálec Tenzing Norgay se objali na vrcholu Mt. Everestu (8848 m) 29. května 1953 v 11.30 hod. Z devátého výškového tábora postaveném v 8500 metrech vyráželi v 6:30 ráno. Hillary popsal poslední metry takto: „Vzhlédl jsem doprava nahoru a viděl tam sněhový výčnělek. To musí být vrchol! V dalších okamžicích jsem na tom sněhu stál a kolem dokola nebylo nic než vzduch.“
Edmund Hillary a Tenzing Norgay po výstupu na Mt. Everest v roce 1953
Oba úspěšní alpinisté se na vrcholu zdrželi 15 minut. Před sestupem ponechal Norgay dle buddhistické tradice na vrcholu čokoládu a sušenky jako dary bohům. Svět poté obletěla fotografie Norgaye s vrcholovými vlajkami na cepínu. Vyfotil ji Hillary, který k dokumentaci (v rozhovoru v roce 2001) dodává: „Tenzing neměl žádný foťák, v životě nic před tím nevyfotil, tak mě ani nenapadlo prosit ho o fotku. Ale mohu vám zaručit: Byl jsem tam!“
Tenzing Norgay na vrcholu Mt. Everestu (8848 m)
Nutno podotknout, že ještě před tímto úspěšným pokusem se jiným členům expedice vedené Britem Johnem Huntem podařilo vystoupit až do výše 90 metrů pod vrcholem. Těmi odvážnými byli Tom Bourdillon a Charles Evans. Teprve Hillarymu se podařilo překonat obtížný strmý úsek na vrcholovém hřebeni, který dnes nese jeho jméno - „Hillaryho výšvih.“
Zleva: Edmund Hillary, John Hunt (vedoucí expedice) a Tenzing Norgay
TIP: přečtěte si také článek Sir Edmund Hillary.
Zdroj: lidé&HORY a Alpin.de
- Pro psaní komentářů se přihlaste.