Elisabeth Revol promluvila o šíleném sestupu ze zimního Nanga Parbatu
Sedmatřicetiletá francouzska Elisabeth Revol se stala první ženou v historii, které se podařilo vystoupit na osmitisícovku v zimním období. Místo radosti ale po výstupu následovaly velké strasti. Když se s polským horolezcem Tomkem Mackiewiczem objala na vrcholu Nanga Parbatu (8125 m), bylo šest hodin večer a obzoru vévodila černočerná tma. Bylo jasné, že sestup bude extrémní. Jak se později ukázalo, byl nad síly obou dobodruhů. Zatímco Eli zachránili neskutečně rychlí horolezci z polské expedice na K2 – Denis Urubko (RUS) a Adam Bielecki (POL), které transportoval na Nanga Parbat vrtulník, Tomek takové štěstí neměl.
Elisabeth Revol
Již během sestupu utrpěli oba omrzliny a Tomek navíc přestal vidět – více Eli: „Nepoužil vůbec lyžařské brýle, protože během dne bylo pod mrakem a občas i mlhy. Večer pak měl již výrazný zánět spojivek. Na vrcholu jsme se nezdrželi prakticky ani sekundu. Věděli jsme, že nás čeká doslova úprk z hory.“
Během sestupu již Tomek prakticky neviděl, a tak se stále držel Eli za rameno. Takto se postupně probojovali do výšky 7200 m, kde museli přečkat noc v ledovcové trhlině. Během tohoto bivaku se stav polského alpinisty výrazně zhoršil. Ráno vykašlával krev – což je jasný důkaz výškové nemoci, respektive otoku plic. Eli se rozhodla požádat o pomoc. Odpověď zněla: „Pokud sestoupíš do 6000 m, jsme schopní pro tebe přiletět vrtulníkem a potom se postarat o Tomka. Bylo mi to takto doslova zadáno.“
Tomkovi tedy nechala stan, spacák a další potřebné věci a řekla mu, že ho v pozdním odpoledni vyzvedne vrtulník. S minimálním vybavením a velkým odhodláním se tedy sama rozhodla sestupovat vstříc nabídnuté pomoci. Jenomže špatné počasí ji dovolilo sestoupit pouze do výšky 6800 m, kde musela strávit další noc v ledovcové trhlině: „Tou dobou jsem měla větší strach o Tomka, než sama o sebe.“
Eli & Tomek
Ale i v případě Eli nastalo velké zhoršení stavu. Začala mít halucinace. Dostala jakési vnuknutí, že jí někdo přinese horký čaj, když si sundá botu, a tak sestupovala dalších pět hodin bez boty, kromě rukou jí tedy omrzla i noha.
Okolo třetí hodiny ranní se konečně dostala do tábora v 6000 m, kde se setkala se svými zachránci: „Náhle jsem uviděla ve tmě dvě čelovky. Začala jsem křičet a pak jsem jen slyšela – vše bude dobré, Eli!“
Zbytek noci strávili všichni tři společně ve stanu. Ráno museli Denis Urubko s Adamem Bieleckim provést osudové rozhodnutí – nepokračovat ve výstupu k Tomkovi, ale začít se soustředit na to, jak dostat z hory co nejdřív Eli – více už Denis: „Rozhodovali jsme se mezi tím, zda se pokusit o záchranu Tomka s minimální šancí na úspěch, nebo využít velké šance na záchranu Eli.“
Denis Urubko, Elisabeth Revol a Adam Bielecki, foto: Adam Bielecki
Sestup se zdařil a francouzská alpinistka mohla být z výšky 4800 m konečně transportována vrtulníkem. I z důvodu zhoršeného počasí se další záchranná akce na Nanga Parbatu nekonala. Tomek Mackiewicz si při své již sedmé zimní expedici na Nanga Parbat splnit velký životní cíl, ale zároveň se mu stala osudnou – stejně jako jeho manželce a třem dětem. Více – včetně možnosti vyjádřit podporu Tomkově rodině peněžním darem najdete ZDE. Závěrem nezbývá než smeknout před členy polské expedice na K2, jejichž blesková záchranka vejde do dějin alpinismu!
Eli v nemocnici
Zdroj: Alpin.de, lidé&HORY
- Pro psaní komentářů se přihlaste.