Mezinárodní festival alpinismu 2013 den za dnem
Čtvrteční premiéra 10. ročníku – Fórum alpinismu
Tradiční ouvertura Mezinárodního festivalu Alpinismu se nesla v duchu odborněji laděných přednášek. Kromě řady profesionálů z celého světa (od Japonska přes Nepál, Švýcarsko, Rakousko až po domácí) se čtvrtečního programu zúčastnila i široká laická veřejnost. Peter Tembler a Toni Riepler (Bergrettung Kals am Großglockner) přesdstavili nádhernou majestátnou horu Großglockner z pohledu horského záchranáře. Jelikož k jejímu vrcholu míří celoročně davy horalů, není skoro týdne, aby v oblasti nejvyšší hory záchranáři nezasahovali. Diváci si vyslechli velmi zajímavé popisy konkrétních nehod a průběh následné záchrany.
foto: Jakub Müller
Svou přednáškou plynule navázal Jochen Tiefengraber (Christophorus Flugrettung), který přednesl mnoho zajímavých informací o nasazení helikoptér při záchranných akcích v Alpách. Vypíchl také šest základních bodů, jak se chovat, když vás zachraňuje vrtulník.
foto: Jakub Müller
Velmi zajímavou sondu do statistik nehod, úrazů a kriminálních případů spojených se sporty v horách prezentoval Robert Kunz (Alpenpolizei Wien). V rakouských Alpách se polovina takových případů odehraje na území dvou spolkových zemí: Tyrolska (s převahou nejvíce ze všech) a Salcburska.
foto: Jakub Müller
Pro současné členy Alpenvereinu i případné zájemce o členství byla určená přednáška Ladislava Jirásko. Po krátké prezentaci následovala diskuse, kde se každý dozvěděl, co potřeboval o členství a jeho výhodách vědět.
foto: Jakub Müller
Poté Ladislav Jirásko na pódium pozval Kristinu Höschlovou, aby společně s Radkem Jarošem pokřtili skvělou knihu „Průvodce horskou medicínou“. Český překlad této publikace určené nejširší veřejnosti připravila právě Kristina Höschlová.
foto: Jakub Müller
Vrcholem Fóra alpinismu byla přednáška předního světového meteorologa Karla Gabla, který kromě jiných expedic pomohl svou přesnou předpovědí ke zdolání K2 Gerlindě Kaltenbrunnerové. Přesnost současných předpovědí vysvětlil mimo jiné tím, že moderní technika je díky velkému rozlišení schopná z výšky 4000 m identifikovat i mouchu. Přednáška ale byla plná velmi praktických doporučení, jak se člověk má chovat v bouřce, jak má počasí vnímat a vyhodnocovat, kde má předpovědi hledat... Zkrátka informace, které před jakoukoliv horskou túrou jako když najdete... Pokud byste snad chtěli vypíchnout jedno jediné doporučení, které zaznělo vícekrát za přednášku, pak to je: „V horách se vyplatí vždy počkat na dobré počasí (třeba někde u pivka) a do špatného nechodit!“
foto: Jakub Müller
Páteční den ve znamení českých hvězd
Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnil šéf Tyrolské turistické centrály Mag. Josef Margreiter, vpravo prezident festivalu ing. Ladislav Jirásko.
foto: Jan Holomek
Hned na úvod třídenního festivalového maratonu se po prezentaci akcí Salzkammergut Bike Camp 2013 a Ferata Camp Ramsau 2013 hlediště řádně zaplnilo. Na pódium vstoupil pravidelný host festivalu, který o fanoušky nemá nouzi. Radek Jaroš má za sebou sice těžký rok, kdy podstoupil šest operací (amputací) prstů, nicméně humor je poslední, co by ho mohlo opustit.
foto: Jan Holomek
Radek na pódiu ještě setrval, aby slavnostním křtem poslal do světa svou novou knihu Hory shora II, které vydal symbolických 8848 kousků. Jelikož ji mimo organizátorů festivalu křtili Lucie Hrozová s Adamem Ondrou a kniha ochutnala kromě sektu i poctivou moravskou slivovici, bude se jí určitě dařit. A Radkovi příští rok na K2 doufejme taky!
foto: Jan Holomek
Na pódium Národního domu se po dvou letech vrátila „ledolezecká mašina“ Albert Leichtfied. Objevování a přelézání těch nejtěžších ledopádů po celém světě představuje adrenalin, dřinu a spoustu přírodních krás. To vše vyzařovaly i záběry profesionálních fotografů a kameramanů , kteří si Albertovy kousky, při nichž létá od ostrých hrotů led, nenechávají ujít. Mají příležitost, že spolu s ním vytvoří parádní dílo, které pak budou moci zhlédnou diváci při jeho přednáškách. Sport a umění k sobě mají tolik blízko...
foto: Jan Holomek
Vrcholem pátečního dne a vůbec celého festivalu bývá tradičně „Adam Ondra Show“. Z kluka, kterému se nervozitou trochu chvěje hlas, vyrostl – jak už ví celý lezení zasvěcený svět – nejlepší lezec na světě, ale zároveň zkušený prezentér svých extrémních kousků. Přednáška Adama Ondry byla plná těžko uvěřitelných lezeckých akrobacií v nejtěžších cestách světa a celý sál byl zaplnil obdiv, ale i lidská skromnost, humor a odlehčená nálada. Tento lezecký génius, který posouvá hranice sportovního lezení, nakonec odešel z Národního domu otěžkán Cenou Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne a třílitrovou Becherovkou.
foto: Jan Holomek
foto: Jakub Müller
A na závěr ještě jedna podstatná zmínka. Coby divák do Prahy přijela legenda rakouského alpinismu – Hanns Schell. Ano, je to ten pan Schell, po němž se na Naga Parbatu jmenuje cesta „Schell Route“ a který je doposud jediným člověkem na světě, jež jako první vystoupil na pět do té doby nezlezených sedmiticícovek.
foto: Jan Holomek
Sobotní den s velkým "D"
Třetí slavnostní křest na festivalu patřil knize Johann Stüdl - vizionář a objevitel Alp, foto: Jakub Müller
Čestní hosté festivalu si v sobotu odpoledne převzali pamětní trofej, foto: Jan Holomek
Sobotní den zahájil vzácný a velmi sympatický host z Ekvádoru Iván Vallejo. V přednášce vylíčil svou vášeň pro hory, která přinesla kýžené ovoce – například zdolání Mt. Everestu bez použití kyslíku. Splnil se mu tak dětský sen, když coby malý kluk maloval sám sebe na nejvyšším vrcholu hory. Jako důkaz divákům promítl sken jednoko z obrázků. Přednášku zpestřil i ukázkou dárků, které na letišti dostal od svých dětí, aby je s sebou vzal na vrchol Everestu. Sen ale pokračoval dál a Iván stál na vrcholech všech osmitisícových vrcholů, což se mu podařilo vůbec jako prvnímu Ekvádoci.
foto: Jakub Müller
Že se dá plnohodnotně sportovat a dokonce lézt na sedmitisícovky s kardiostimulátorem, přesvědčili diváky Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář.
foto: Jakub Müller
Sympatický horský vůdce z tyrolského Lienzu Peter Ortner diváky pozval do nejtěžších stěn, v nichž lezou už jen lidé s nálepkou „extrémní horolezec“. Peter leze společně s Davidem Lamou. Zatímco on tahá mixové délky, David je excelentví na skále. Za jednou z nejsilnějších alpinistických dvojic současnosti stojí i velmi kvalitní tým fotografů a kameramanů. Ti z Patagonie, Karakoramu, Alp a Dolomit přivezli skvělé záběry, které pořizují mimo jiné i díky dálkově ovládaných helikoptér (tzv. drony). Diváci festivalu si je mohli vychutnat plnými doušky...
foto: Jakub Müller
Dalo by se říct, že naši kamarádi z Nepálu Ang Tshering Sherpa a Dawa Steven již k festivalu neodmyslitelně patří. Diváky seznámili se zajímavými informacemi o Himálajích včetně problematiky pojmenovávání hor a otevírání nových vrcholů pro expediční činnost. Dva doposud nezdolané sedmitisícovky se budou jmenovat Hillary Peak (výška 7681 m) a Tenzing Peak (výška 7916 m ).
foto: Jan Holomek
Pokud někdo diváky svými výkony doslova posadil na židli, pak to byl přední extrémní skialpinista Benedikt Böhm. Tak jako normální smrtelník za pár hodin zmákne skialpovou túru na alpský vršek, on v podobném stylu zmákl již několik osmitisícovek! Skvělé výkony, parádní fotografie – co víc si přát?
foto: Jan Holomek
Tradiční ozdobou festivalu je Lucka Hrozová. A to nejen díky své půvabné tváři, ale i špičkovým výkonům v nejtěžších drytoolových a mixových cestách, s nimiž před ní mělo tu čest jen pár nejlepších mužů. Letos představila i svůj nový velmi povedený film.
foto: Jakub Müller
Setkání absolutní světové špičky sportovního lezení na pódiu Národního domu. Tak by se dala charakterizovat panelová diskuse mezi čtyřnásobnou mistryní světa Angelou Eiter a Adamem Ondrou. Do diskuse o jejich úspěších, současnosti i budoucnosti sportovního lezení se zapojili i diváci. I oni se podíleli na jednom z nejzásadnějších momentů festivalu.
foto: Jakub Müller
A pak bylo plátno plné záběrů z nejvyšších hor planety, sál plný k prasknutí a obličeje diváků plné úžasu. Na pódiu stanula královna výškového horolezectví Gerlinde Kaltenbrunnerová se svým manželem Ralfem Dujmovitsem. Gerlinde se stala první ženou, která zdolala všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku a zároveň prvním člověkem s rakouským občanstvím. To samé se povedlo o dva roky dříve jejímu manželovi Ralfu Dujmovitsovi coby prvnímu Němci. Je to pár tak trochu z jiné planety – stejně jako byla jejich přednáška – diváky po právu oceněná jako nejlepší v sobotním programu.
foto: Jakub Müller
foto: Jan Holomek
foto: Jan Holomek
... a na závěr nesmíme opomenout, že Gerlinde Kaltenbrunner si domů odveze coby první žena trofej Pražský křišťálový cepín za životní přínos alpinismu.
foto: Jan Holomek
Festival vyvrcholil skvělými přednáškami a předáváním ocenění včetně Horolezce roku
Hned ráno vtrhl do Národního domu dlouhovlasý živel Mára Holeček, který dal zapomenout, že je neděle ráno. Přednáška o prvovýstupu na Talung byla, jak je u Máry zvykem, autentická bez jakéhokoliv přikrášlování. Letos mělo jeho vystoupení ale trochu jiný charakter. Na pódiu byl sám – bez svého parťáka Zdendy Hrubého, který dříve publikum okouzloval coby skvělý řečník. Letos mu už patřilo místo pouze na stříbrném plátně, na němž exceloval jako zkušený horolezec. Se vší skromností bylo Márovo vystoupení jedním z vrcholů festivalu. Ostatně zaplněný sál svědčil o tom, že tomu nebylo poprvé.
foto: Jakub Müller
Slovinský mladík Luka Krajnc v prezentaci představil svůj velmi pestrý život sportovce, který se z malého lyžaře vyklubal ve velkou alpinistickou osobnost. Luka je součástí velmi silné generace, která v zemi pod Triglavem za poslední roky vyrostla a zlézá těžké stěny po celém světě. Takovou skupinu odhodlaných nadšenců můžeme Slovinsku tiše závidět...
foto: Jakub Müller
Plátno potom zavalil sníh – na scénu přišli bratři Švihálkovi, kteří představili své parádní skialpové projekty. Jejich dosavadním vrcholem byla expedice na šestisícovky v Peru nabízející extrémní adrenalinové sjezdy. Díky povedenému filmu se z tepla Národního domu spolu se skialpinisty vydali vstříc strmým stěnám i diváci.
foto: Jakub Müller
Mladý „japonský samuraj“ Tatsuya Aoki dostal při prvovýstupu na Kyashar (6770 m) pořádnou lekci. A to nejen od hory, ale i svých starších a zkušenějších spolulezců, kteří ho zasvětili do tajů extrémního horolezectví.
foto: Jakub Müller
Kroky Lucie Hrozové a Roberta Jaspera se protly na nejtěžích drytoolových cestách světa. Robert je udělal a jako první přelezl, Lucie se postarala o jejich ženskou premiéru. Diváci jubilejního desátého ročníku festivalu měli tu čest, že se jejich kroky setkaly a na pódiu absolvovali velmi zajímavou diskusi vedenou Petrem Reschem, do níž se tradičně zapojilo i obecenstvo.
foto: Jakub Müller
Z divokých drytoolových cest diváky pozval do strhující historie japonského alpinismu Tamotsu Nakamura. V přednášce plné velmi zajímavých archivních fotografií vylíčil nejzásadnější japonské expedice, které vždy představovaly absolutní světovou špičku.
foto: Jakub Müller
Dojemným momentem byla vzpomínka na muže, který byl několikrát zmíněn v přednášce Máry Holečka. Zdeněk Hrubý se z jejich letošní expedice na Gasherbrum nevrátil. Zůstalo po něm mnoho činů a zároveň prázdno, které pocítili i všichni diváci a účinkující na festivalu. Na Zdendu zavzpomínal jeho dlouholetý přítel Zdeněk Tůma.
foto: Jakub Müller
V předvečer posledního dne festivalu se tradičně předávaly trofeje pro nejúspěšnější české horolezce. Cenu ALPY – OEAV za výstup roku si převzal Adam Ondra a v kategorii nad 6000 m byli oceněni Zdeněk Hrubý a Marek Holeček. Za Zdeňka cenu převzal jeho syn Adam.
V soutěži HOROLEZEC ROKU svou několikaletou nadvládu celkem nepřekvapivě prodloužil Adam Ondra. Výrobce trofejí Jakub Vorel usoudil, že by Adamova vitrína mohla být trochu fádní, a tak Adam letos nad hlavu pozdvihl zbrusu novou trofej z broušeného kamene a skla.
foto: Jakub Müller
O velké finále nedělního dne, potažmo celého festivalu se postarali Daniela a Robert Jasperovi. Profesionálně zpracované přednášky z přelezu Japonské direttissimy v severní stěně Eigeru a na téma budoucnost drytoolového lezení vzbudily u diváků velký zájem, jehož důkazem byly i zajímavé dotazy z publika.
foto: Jakub Müller
A pak už jen na pódium potřetí vtrhl Mára Holeček, aby nad hlavu pozdvihl trofej za nejlepší přednášku dne. A pak že je pouhý předskokan...
foto: Jakub Müller
text: