České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Alexey Bolotov, který se chystal k extrémnímu prvovýstupu na Mt. Everest, zemřel v ledopádu Khumbu.

Velmi smutná zpráva přišla z Nepálu. Spolulezec kazašského alpinisty Denise Urubka Alexey Bolotov se dnes zřítil v ledopádu Khumbu. Oba měli v plánu velmi ambiciózní projekt v jihozápadní stěně Mt. Everestu (více o projektu níže pod článkem). Ledopádem prostupovali právě směrem ke stěně, aby zahájili pokus o prvovýstup, který měli naplánovaný na osm dní lezení v alpském stylu. Reinhold Messner o jejich plánu prohlásil, že pokud se jim to pokusí alpským stylem, rád bude první, kdo jim upřímně pogratuluje. To se ovšem bohužel nestane z toho nejhoršího důvodu – ztráty lidského života. Alexey se podle telefonické zprávy Denise zřítil při slaňování, kdy se lano přeřízlo o ostrý skalní výčnělek. Po zhruba 300 m dlouhém pádu byl na místě mrtvý. Jeho tělo bylo nalezeno ve výšce 5600 m.

 


Alexey Bolotov (1963-2013)

Jeden z nejvýznamnějších ruských horolezců měl velmi bohaté zkušenosti s osmitisícovkami, na nichž slavil nejeden velký úspěch. V roce 2001 uskutečnil prvovýstup na 8410 metrů vysoký vrchol Lhotse West, o rok později stál na vrcholu Mt. Everestu bez použití umělého kyslíku. Alexey Bolotov byl dvakrát oceněn nejprestižnější alpinistickou cenou Piolet d’Or (zlatý cepín). V roce 1997 to bylo za první průstup západní stěny Makalu a v roce 2004 za prvovýstup severní stěny Jannu (7700 m). Byl u mnoha dalších významných prvovýstupů, celkem stál na vrcholech 11 osmitisícovek a několika sedmitisícovek. Alexey Bolotov řídil vlastní firmu, byl ženatý a měl dvě děti. Zemřela jedna z největších postav současného himálajismu. Čest jeho památce a pozůstalým hodně sil!

 

Zdroj: Explorersweb.com, lidé&HORY

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Více informací o plánovaném projektu v jihozápadní stěně Mt. Everestu:


Na Mt. Everest (8848 m) se letos chystá několik lezeckých es (vč. Simone Mora a Ueliho Stecka). Velmi silnou dvojici na nejvyšší hoře planety vytvoří spolulezec S. Mora z posledních let Denis Urubko (KAZ) s Alexeyem Bolotovem (RUS). V plánu mají velmi ambiciózní projekt – výstup po nové velmi strmé linii v jihozápadní stěně. Podle Urubka se v případě úspěchu stanou prvními horolezci, kteří na Mt. Everest vystoupili: 1/ po nové cestě, 2/ alpským stylem a 3/ v malém týmu. Urubko upozorňuje na dva výkony, které splňují alespoň dva ze zmíněných bodů: Messnerův legendární sólo výstup v roce 1980 vedl po nové cestě, ale postrádal úplnou čistotu alpského stylu, protože využil předem zřízeného depozitu. Erhard Loretan a Jean Triollet předvedli v severní stěně (rok 1986) perfektní alpský styl, nicméně k výstupu použili již známé cesty – Japonský a Hornbeinův kuloár. Velmi důležitým momentem je také absence používání komunikace přes moderní zařízení. Kazašsko-ruská dvojice bude pod dohledem pozorovatelů v C2 z normální cesty.


Červeně zakreslená je cesta, po které chce vystoupit Urubko s Bolotovem, již známé cesty jsou vyznačeny zeleně. Foto pořídil Simone Moro z vrtulníku ve výšce cca 8200 m.

Nejtěžšími místy na cestě budou skalní pilíř (7700 - 7900 m) s odhadovaným průměrným sklonem 60°, skalní pás (8200 – 8400 m), na kterém už některé expedice ztroskotaly, a skály v oblasti vrcholu (8650 – 8848 m) s pasážemi o sklonu 60°. Finální technicky obtížnou pasáž by rádi zvládli bez bivaku, i když připouštějí, že v takové cestě je možné všechno... Sestup plánují po normální cestě s bivakem v Jižním sedle - poté sestup do BC. Do této doby bylo v jihozápadní stěně Everestu přelezeno poměrně málo cest – první, komu se to podařilo, byl tým vedený Chrisem Boningtonem v roce 1975, poté následovala velká sovětská expedice v roce 1982 a poslední prvovýstup uskutečnili Jihokorejci v roce 2009.


Zleva: Alexey Bolotov a Denis Urubko

Denis Urubko má na svém kontě kromě zimních prvovýstupů i zdolání všech 14 osmitisícovek, a Alexey Bolotov, jemuž se podařilo několik skvělých prvovýstupů v Himálaji a Karakoramu, byl například účastníkem loňského nadějného pokusu o zimní prvovýstup na K2.

Informace o této expedici budeme průběžně přinášet.