České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Ledolezení pro každého - trocha metodiky + soutěž 2

Lezení v ledu nebo-li ledolezení může být opravdu pro každého. Pokud navštívíte některou z umělých ledových stěn (Liberec, Vír, atd.), tak se pod dohledem instruktorů snadno seznámíte se základy lezení v ledu. Stejně tak můžete vyrazit na zimní kurz třeba do Alp, např. adidas Outdoor kemp na Dachsteinu.

 

Co s sebou?

Výběr a množství potřebného materiálu, který potřebujete na lezení v ledu záleží v prvé řadě na tom, zda se chystáte na některou z umělých ledových stěn nebo do hor. Pokud se budete pohybovat adekvátně bouldrování, tj. nízko nad zemí, není potřeba jistící materiál. V takovém případě je nutné mít jen něco na nohy a něco do rukou.

Boty – provizorně se dají použít i klasické trekovky, ale pokud to s lezením v ledu myslíte alespoň trochu vážně, trekovky kategorie C nebo D s možností upnutí rámových maček nebo skelety by měly být základem. Nejlepší skelety jsou horolezecké a jejich varianty. Méně vhodné jsou skialpinistické skelety přepnuté na chůzi. Stačí si představit, co a jak se děje při delším zakopávání předních hrotů maček do ledu s prsty v měkkých trekovkách – nelíbí se jim to.

Stoupací železa, nebo-li mačky jsou nejdůležitější. Pro vyzkoušení a základní nácvik je možné použít i klasické turistické desetihroté nebo dvanáctihroté kloubové mačky se dvěma horizontálními předními hroty. V případě většího a dlouhodobějšího zájmu o ledolezení mačky s horizontálně orientovanými předními hroty nestačí a přechází se na jeden nebo dva hroty orientované vertikálně na rámových rychloupínacích mačkách. A proč? Protože vertikální hroty lépe fungují ve strmém ledu a nenarušují ho tolik, jako horizontální hroty.

Cepíny pro ledolezení se v dávnověku používaly klasické krátké turistické. S rozvojem ledolezení nastal obrovský boom v lezeckých cepínech s mnoha různorodými konstrukcemi. Cepíny se zkracovaly, násady se různě zakřivovaly, přibývaly rukojeti, ochrany prstů proti omlácení o led, atd. Dnes je na trhu spousta různých modelů lezeckých cepínů, a záleží na každém, kterému dá přednost. Nejlepší je vše nejprve vyzkoušet, než se pouštět do pořizování vlastních. Závodníci a velmi pokročilí ledolezci navíc nepoužívají poutka na cepíny.

Poslední součástí základní výbavy ledolezce nízko nad zemí je horolezecká přilba a velmi doporučitelný je také štít na přilbě chránící oči proti kouskům ledu odletujícím od zasekávaných cepínů.

Ledolezení výše nad zemí vyžaduje plnou výbavu k jištěnému postupu. Ledolezec má na sobě sedací a prsní úvazek. Na sedacím úvazku jsou zavěšené expresky, různě dlouhé šrouby do ledu, štouchátko na vytahování ledu z dutiny ledovcového šroubu, smyčky, atd. podle toho, kde se ledolezec pohybuje. Pokud je to mixový terén kombinující led a skálu, tak přibývají různé skoby, friendy, kladívko, a další.

Pro lezení v ledu se v prvé řadě používají poloviční lana, s nimiž se postupuje stejně jako při klasickém lezení – rozdíl je v tom, že se postupně cvakají do expresek cvaknutých do ledovcových šroubů. Na rozdíl od klasického lezení je u ledolezení obrovský rozdíl v tom, že lezec musí získat co nejlepší cit a odhad na led, jeho tvrdost, křehkost, kvalitu, aby mačky nezakopával a cepíny nezasekával příliš hluboko, anebo mělce – přesně tak akorát dostatečně. Při lezení se postupové jištění zřizuje pomocí ledovcových šroubů. Za příznivých okolností je možné udělat i tzv. Abalakovovy hodiny se smyčkou provléknutou dírami vyvrtanými šrouby do trojúhelníku v kompaktním ledu. V případě, že led není dostatečně kvalitní pro bezpečné jištění pomocí šroubů nebo Abalakovových hodin, je dobré využívat skálu, kdykoli to jde.

 

Pro horolezce je ledolezení výborným tréninkem do vysokých hor

Zeptali jsme se Honzy Trávníčka z Rock Point týmu, který letos stanul na vrcholu K2, co on a ledolezení: „Pro mě je to především dobrá průprava do vysokých hor, výborné jako silový trénink. Ačkoli nelezu nějaké pětkové ledy, tak mě hodně baví takové ty klasické výstupy severními stěnami, třeba kolem 60 – 65°. Začátečníkům bych určitě doporučil vyzkoušet si vše pod dozorem na umělé stěně, případně si najmout horského vůdce nebo se zúčastnit nějakého outdoorového kurzu. Přeci jenom to nebezpečí tam je a tedy to není prostor pro učení stylem pokus-omyl."

Už o pár let dříve, v roce 2007, stanul na vrcholu druhé nejvyšší hory světa další výborný český horolezec Libor Uher z adidas Outdoor Teamu. Naposledy byl na Broad Peaku a pokud odhadnete kolik výškových metrů nastoupal v rámci svého tréninku od 1. července 2013 do 30. června 2014, můžete vyhrát účast na adidas Outdoor kempu na rakouském Dachsteinu. I Libor jezdí lézt ledy do Rakouska: „Nejčastěji vyrážíme do Maltatalu, což je výborná tréninková oblast u rakousko-italské hranice. Teče to tam takřka z každého údolí a většinu nejznámější směrů už známe. Domovskou oblastí jsou ale Tatry – nad Brnčálkou, Sliezskym Domem nebo v Belianské dolině. Lehčí a bližší lezení je třeba v Kraľovanech pod Fatrou."

„Asi dvakrát se mi stalo, že jsem se ani nestačil zabát a najednou jsem byl o 20 metrů níž i s obrovským kusem ulomeného ledu," vysvětluje Libor, proč je ledolezení především o zkušenostech a dobrém odhadu, co led vydrží, do čeho lze odsednout a které jištění vydrží i případný pád. „Také je důležité mít cit, jak moc do ledu bušit. Když lezec použije velkou sílu, led praská a odřezky ledu padají dolů na jističe, který následně nemá po čem lézt."

foto: adidas, shutterstock.com

 

Chcete se toto naučit naživo? Zúčatněte se soutěže!

Stačí do 15. prosince zajít do některé z prodejen Rock Point nebo na www.rockpoint.cz a nakoupit zboží adidas za více než 1000 Kč, odhadnout kolik výškových metrů nastoupal Libor Uher v rámci tréninku na expedici na Broad Peak v období od 1. července 2013 do 30. června 2014 a přihlásit se do soutěže na www.vyhrajtenadzimou.cz nebo přímo na prodejně odevzdáním soutěžního lístku.

Hlavní cenou pro 6 soutěžících, kteří se nejvíce přiblíží správné odpovědi, je účast na čtyřdenním adidas Outdoor kempu, který se uskuteční v průběhu března 2015 na dohled takřka třítisícové rakouské hory Dachstein. Účastníci si vyzkouší skialpinismus, ledolezení nebo třeba záchranu z ledovcové trhliny. Pod vedením horských vůdců zjistí nejen jak vytáhnout svého parťáka z trhliny, ale především jak samotnému pádu do trhliny předejít. Na skialpech je čeká zajímavá túra s nádhernými výhledy na zasněžené alpské vrcholy, panenské sjezdy v hlubokém sněhu, ale i základní školení k vyhodnocení lavinového nebezpečí. Třešničkou na dortu pak bude ledolezení po obřích rampouších či zmrzlých vodopádech.