České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Podzimní sezóna na osmitisícovkách – aktuální vývoj

Takzvaná „podzimní" případně „postmonzunová" sezóna je v plném proudu a na osmitisícovkách již bylo dosaženo několika úspěchů. Došlo ale i na tragické okamžiky. Zde je stručný přehled všeho, co se do dnešního dne událo:

 

Lhotse (8516 m)

Korejský tým se pokouší stejně jako loni o prostoupení monumentální jižní stěny po nové linii. Ta kopíruje v dolní části Jugoslávskou cestu z roku 1981, poté uhýbá doprava a napojuje se na Francouzskou cestu z roku 1990 a poté nejspíše zvolí variantu přes Kukuczkovu cestu k vrcholu. Expedice mladých ambiciózních horolezců vedených zkušeným veteránem Sung Taek Hongem čelí stejným problémům jako loni – tedy přívalům nového sněhu a lavinovému nebezpečí. Doposud se jim podařilo vybudovat C2 (6800 m). Korejci stále doufají, že se počasí umoudří a v říjnu dokáží vystoupit na vrchol po nové cestě.


Linie Korejců je vyznačena černě vč. čtyř výškových táborů

 

 

Makalu (8463 m)

Začátkem září odjela na Makalu osmičlenná skupina britských vojáků pod vedením Colina Scotta. Spolu s nimi bude k vrcholu směřovat i šest Šerpů. Cílem té to „vojenské mise" je výstup alespoň dvou členů na vrchol po cestě přes jihovýchodní žebro (první přelez: Y. Ozaki a A. Tanaka v roce 1970). Šerpové mají zatím vyfixovanou cestu do C2.

 

Cho Oyu (8201 m)

První na vrcholu této osmitisícovky byl 26. 9. dánský horolezec Bo Belvedere Christensen, který výstup na vrchol zvládl z C2. Nyní již směřuje k Shisha Pangmě, kde se chce pokusit o svůj „double". Stejný plán má i jeho krajan Ivan Braun, který na vrcholu Cho Oyu stanul 29. 9. Dalšími potvrzenými výstupy jsou:

- Italové: Alice Cavallera, Alberto Pacellini a Nicola Bonaiti (všichni 28. 9.), Luca Montanari a Bogdan Velev (oba 29. 9.)

- polský alpinista Olek Ostrowski (29. 9.)

- komerční expedice: zatím bylo evidováno okolo 30 úspěšných výstupů (z toho 18 Šerpů, příp. Horských vůdců)

 

Dhaulagiri (8167 m)

Slovenská expedice s účastí českého skialpinisty Jirky Švihálka (více o expedici ZDE) se zatím probojovává do C1 – více zpráva na webu (28. 9. 2014): „Postup do 1 tábora je nepríjemný, samé trhliny. Natiahli sme už 1200 m fixov. Zajtra by sme mali konečne začať budovať jednotku. Ďalej by to malo už byť lepšie. Počasie je cez deň celkom slušné, len k večeru sa zaťahuje a občas prší."

Linie, kterou mají skialpinisté naplánovanou pro sjezd

 

Manaslu (8163 m)

Polský extrémní skialpinista Andrzej Bargiel překonal ve čtvrtek 25. 9. rekord v rychlosti výstupu z BC na vrchol. Cesta mu i s krátkým odpočinkem v C3 trvala 14 h : 5 min. Bohužel Manaslu je druhou osmitisícovkou, která si v právě probíhající sezóně vybrala daň nejvyšší. Japonský horolezec Yoshimasa Sasaki (59) zemřel po těžkém pádu (25-30 m) ve výšce 7300 m. Na cestě k vrcholu jsou nyní dvě velké komerční expedice.

 

Shisha Pangma (8027 m)

Na nejnižší osmitisícovce vládnou velmi špatné podmínky. Po tragické smrti skialpinistů Sebastiana Haaga (D) a Andrease Zambaldiho (ITA) v lavině se rozhodlo expedici ukončit hned několik týmů. Stále ještě odolává Španěl Carlos Soria, který se dostal nejvýše do C2. Tento španělský matador je známým rekordmanem, kdy stál coby nejstarší člověk na vrcholech K2 (65 let), Broad Peak (68 let), Makalu (69 let), Gasherbrum I (70 let), Manaslu (71 let) and Kangchenjunga (75 let). Shisha Pangma by byla jeho 12. zlezenou osmitisícovkou. V roce 2005 se kvůli špatnému počasí probojoval „pouze" k centrálnímu (o něco nižšímu) vrcholu.


Carlos Soria

 

 

Zdroj: Explorersweb.com, lidé&HORY