České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Peter Habeler oslavil 70. narozeniny

„Společně s R. Messnerem se stal prvním horolezcem, který dokázal prostoupit severní stěnu Eigeru v čase pod 10 hodin, jako první na světě zdolal osmitisícovku alpským stylem a také uskutečnil premiérový výstup na Mt. Everest bez použití kyslíku. Jedním slovem - legenda.“

Kdo viděl Petera Habelera v poslední době - ať už v Praze na festivalu, nebo někde v horách, pak možná bude překvapen, že tento vitální chlapík oslavil 22. července 2012 sedmdesáté narozeniny. Peter je stále aktivním horským vůdcem, který se raduje ze života v horách a pohybu v nich. Kdo by se taky s takovou kondicí ze života neradoval, že? Peterovi tedy přejeme, ať mu to po horách stále tak skvěle běhá a jeho takřka neustálý úsměv na tváři nikdy nezmizí.


Peter Habeler si na loňském Mezinárodním festivalu alpinismu v Praze převzal Pražský křišťálový cepín za celoživotní přínos. Festivalu se tato legenda zúčastní i letos.

Více o Peteru Habelerovi: Jméno této rakouské legendy je v alpinistickém světě skloňováno ve všech pádech již po mnoho desítek let. Peter Habeler žije v rakouském Mayrhofenu, obklopeném jeho domovskými Zillertálskými Alpami, kde od roku 1993 provozuje alpinistickou a lyžařskou školu Mount Everest.

Ve svých 23 letech složil zkoušky a obdržel diplom profesionálního horského vůdce. Pouhý rok poté se stal členem vzdělávacího týmu svazu horských vůdců a v letech 1972 až 1978 této instituci šéfoval. Jeho horolezecké ambice postupně překročily hranici Zillertálských Alp, i když nikdy nepřestal toto pohoří považovat za své nejoblíbenější. Do povědomí světového horolezectví se poprvé dostal díky náročným cestám na masivu Mount Blancu (např. Grand Pilier d´Angle) a extrémními výkony na kalifornském El Capitanu (např. Salathé Wall).

Zlomový okamžik jeho kariéry přišel v roce 1966, kdy se poprvé navázal na jedno lano s Reinholdem Messnerem. V roce 1974 spolu přelezli severní stěnu Eigeru v rekordním čase pod 10 hodin. Právě rychlost, zkušenost a flexibilita byly největšími přednostmi tohoto „dream teamu“. Ty následně dokázali zužitkovat v Andách a nakonec na nejvyšších vrcholech planety v Himalájích. V roce 1975 prostoupili ve dvojici s lehkými batohy severozápadní stěnou na vrchol Gasherbrummu I (8068 m). Stanovili tak první velký milník horolezectví, neboť jako první na světě zdolali osmitisícovku alpským stylem.

Největší okamžik jejich společné kariéry přišel o tři roky později, kdy oba stanuli jako první lidé na vrcholu Mount Everest (8848 m) bez použití kyslíku. Po této senzaci však do té doby nerozlučná dvojice společné lano opustila. Každý se vydal vlastní cestou. Ta Habelerova vedla přes osmitisícové vrcholy Nanga Parbat (1985), Cho Oyu (1986) a Kangchanjungu (1988). Výstupy na K2 a Dhaulagiri musel ukončit z důvodu špatného počasí.

V květnu 2007 vydal Peter novou knihu "Das Ziel ist der Gipfel" (Cíl je vrchol). Zde se mimo jiné zamýšlí nad rozdílným přístupem k horolezectví dnes a před několika lety: „Když jsme lezli po horách, neexistoval jiný cíl než vrchol. Museli jsme podávat maximální výkony a podstupovat velká rizika, abychom jich dosáhli co nejrychleji. Pro dnešní špičkové horolezce představuje vrchol výstup z jejich cesty. Na vrcholu se těší nad překonanými obtížemi, které museli překonat.“

Peter Habeler dnes stále aktivně sportuje. Občas si zaleze s kamarády, nejčastěji se ale věnuje trekingu v Zillertálských Alpách nebo v Nepálu, který alespoň jednou v roce navštěvuje.

Internet:
www.habeler.com

Fotografie:

alt
Na vrcholu Gasherbrumu I (8068 m)

alt
Michl Dacher a Peter Habeler při výstupu na Nanga Parbat

alt
Peter Habeler a Hans Kammerlander na Smíchovském festivalu alpinismu v roce 2007