Kauzu "Kammerlander" uzavřel úspěšný reparát na Mt. Loganu
Nedávno jsme vás informovali o výstupu jihotyrolskéo horolezce Hanse Kammerlandera na druhý nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Tyree 4852 m, čímž jako první na světě završil projekt „Seven Second Summits" (druhé nejvyšší vrcholy všech 7 kontinentů). Více o projektu ZDE.
Letos na jaře se ovšem v médiích objevily spekulace o regulérnosti výstupu Hanse Kammerlandera na druhou nejvyšší horu Severní Ameriky - Mount Logan (5956 m), který uskutečnil v roce 2010. To byla voda na mlýn senzace chtivým médiím, která se nezdráhala jihotyrolského horolezce označit za lháře. Rozsáhlý masiv Mt. Logan má několik vrcholů (cca 15) a náhorní plošina je známá pro velmi obtížnou orientaci. Podle vrcholových fotek z roku 2010 nestojí na tom správném – západním vrcholu. Poznávacím znakem nejvyššího bodu je také starý cepín, který na snímcích nefiguroval.
Hans Kammerlander na letošní expedici na Mt. Logan
Hans Kammerlander tedy vzkázal všem pochybovačům, že nehodlá bojovat za pravdu od stolu své pracovny, sbalil se a společně s jihotyrolským spolulezcem Markusem Neumairem odletěli na Aljašku, aby se pokusili o výstup na Mt. Logan. Horolezce na druhé nejvyšší hoře Severní Ameriky zlobilo počasí. Do základního tábora (4000 m) dorazili o pět dní později, protože nebyly možné letecké přesuny. První pokus o vrchol vzdali kvůli Neumairově výškové nemoci, z níž se ale rychle vzpamatoval. Ve středu 23. května se oběma horolezcům podařilo vystoupit na „G-West"- 5956 m vysoký západní vrchol, který je asi o 12 metrů vyšší než vrchol, na kterém Hans Kammerlander stanul v roce 2010. Předmět doličný – onen diskutovaný cepín na nejvyšším bodě masivu našel a vyfotografoval, čímž celá bublina kolem jeho „neúplného" projektu splaskla.
Zdroj: www.kammerlander.com