České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Záchranné práce na Nanga Parbatu stále pokračují - zapojili se i horolezci z K2

Bohužel pátrání po dvojici Tom Ballard a Daniele Nardi na Nanga Parbatu (8125 m) zatím nepřineslo žádné pozitivní zprávy. Fungovat začala již i veřejná sbírka.

AKTUÁLNĚ 28. 2.: Posádka helikoptéry prohledávající Diamísrskou stěnu Nanga Parbatu objevila zbytky stanu v C3, nad nímž se ve výšce 6300 m dvojice naposledy ohlásila. V blízkosti byly identifikovány také stopy po pádu laviny.

AKTUÁLNĚ 3. 3.: Ze zimní expedice na K2 se na pomoc vydali španělští horolezci Alex Txikon, Felix Criado, doktor Josep Sanchis a pilot dronu Bruno Barrilero. V neděli 3. března 2019 je pod Nanga Parbat přepravila helikoptéra pákistánské armády. Přátelé Daniele Nardiho mezitím založili sbírku na financování záchranných akcí (odhadované náklady jsou 50 000 USD / den).   
 


Vizuální pátrání ze základního tábora Toma Ballarda a Daniele Nardiho pod Nanga Parbatem

 

Více o expedici a starší zprávy:

Britsko-italská dvojice Tom Ballard a Daniele Nardi se na zimním Nanga Parbatu (8125 m) nevzdala a rozhodla se pokračovat v expedici i poté, co tým na konci ledna opustil domácí alpinista Karim Hayat. Jemu se zdál po velkých přívalech sněhu vrchol již nedosažitelný. Oba horolezci kontaktovali své nejbližší naposledy v neděli 24. února. Učinili tak z tábora ve výšce 6300 m v cestě přes Mummeryho žebro. Od té doby se z Diamírské stěny neozývají. Bohužel záchrannou akci ztěžuje komplikovaná byrokracie. Kvůli vyhrocenému konfliktu mezi Indií a Pákistánem neměla helikoptéra určená k záchraně povolení vzlétnout. Nakonec se italské diplomacii podařilo vyjednat výjimku. Pátracího letu se zúčastnil i Ali Sadpara – velezkušený horolezec a člen týmu, který stanul jako první na Nanga Parbatu v zimním období a dvakrát na něj vystoupil v létě. Bohužel během letu nebyly po dvojici alpinistů nalezeny žádné stopy. O pomoc ze základního tábora se pokusí i zmíněný bývalý člen expedice Karim Hayat. Držme palce!

 


Tom Ballard a Daniele Nardi

zdroj: Explorersweb.comPlanetmountain.com