SKIALPEM TO ZAČALO! – na ČT Sport začíná seriál o skialpinismu (v sobotu 14. 11. ve 13 h)
První díl výjimečného projektu, který je věnován stále populárnějšímu skialpinismu, začíná již tuto sobotu 14. listopadu od 13 hodin na ČT Sport. Premiérový díl bude jako jediný zachycovat české hory, hlavní protagonisté Jiří Hölzel a Alena Zárybnická se v něm vydají do Pece pod Sněžkou a dalších krkonošských lokalit. Tematicky se zaměří na bezpečnost na horách.
Vysílací časy jednotlivých dílů:
1. díl 14.11. 12:15
2. díl 21.11. 12:45
3. díl 28.11. 14:30
4. díl 5.12. 11:55
(Časy se mohou průběžně měnit v závislosti na TV vysílání.)
TIP: Podívejte se na oficiální upoutávku seriálu.
Více o seriálu:
„Kdepak hory, Álo! To je idylka..." Tak končí Jiří Hölzel a Alena Zárybnická, moderátoři nového sportovního seriálu České televize „Skialpem to začalo", jeho první díl. Čtyři pětadvacetiminutové díly poběží každou sobotu od poloviny listopadu do poloviny prosince na kanálu ČT Sport a představí tento tradiční, ale v České republice stále poznávaný zimní sport.
Skialpinismus je úžasný způsob lyžování! A také nejstarší. Skialpem to začalo! To není jen název seriálu, ale i realita. Skialpinistů přitom až v posledních letech na českých horách přibývá. „Chtěli jsme proto ukázat, že parádní výstupy i sjezdy si může dopřát každý, kdo má chuť. A trochu umí na lyžích. Což je podle mého názoru skoro každý Čech. Skialp není jen pro namakané sportovce či mladé nevybouřené lyžaře," říká o motivaci a inspiraci k natočení seriálu Alena Zárybnická, moderátorka a známá meteoroložka České televize.
Seriál „Skialpem to začalo" vznikl na konci zimy a v průběhu jara 2015 ve čtyřech lokalitách v Evropě. První díl se natáčel v Krkonoších, další díly pak v rakouském Tyrolsku, italském Jižním Tyrolsku a nakonec také v norském Sunnmøre Alps. Bez dotáček trvalo filmování osmnáct dní, během kterých byl filmový štáb podroben drsným podmínkám, které díky dobrému vybavení a obrovskému osobnímu nasazení zvládl. Vzniklo tak na desítky hodin hrubého materiálu.
„Chtěli jsme ukázat reálné skialpinistické trasy. Jejich absolvování bývá obvykle na celý den. Jenže natáčení hodně zdržuje – reálná rychlost postupu je míň než poloviční. Proto jsme museli přesně plánovat a na místa se vracet – byť to znamenalo znovu vystoupit například 600 výškových metrů. A ještě jsme museli u sv. Petra prosit, aby nám na ty dva dny zařídil pěkné a přibližně stejné počasí, aby to pak nebilo do očí," přibližuje moderátor a sportovní komentátor Jiří Hölzel.
„Zkrátka skialp se nedá točit reportážně, museli jsme postupovat tak, jak to dělají filmaři. Navíc v podmínkách, které nebyly vždy ideální. Třeba synchron na druhé nejvyšší rakouské hoře Wildspitze 3770 metrů nad mořem. Bylo méně než -15 °C, foukalo... Aby bylo rozumět slovům, bylo třeba chránit port před větrem, na relativně malém prostoru se tísnili kromě 4 aktérů ještě tři kameramani, každý s 20 kg nákladem, a horský vůdce. Muselo se točit na první dobrou, jinak to nešlo. A stejně tak sjezd. Pláně jsou tam sice rozlehlé, ale najít místo s prašanem a vykrojit do něho pár oblouků, to se muselo podařit zkrátka napoprvé," doplňuje Alena Zárybnická.
Seriálový tým během natáčení zdolal celkem tři vrcholy – Sněžku, Wildspitze a Sylvkallen. Na horu ColBechei de Sora v Jižním Tyrolsku je počasí nepustilo. To však umožnilo přímo v seriálu ukázat, jak důležitou roli při skialpinismu počasí hraje a jak důležité je rozhodnutí včas se otočit i bez dosažení cíle.
A o čem skialpinismus vlastně je? To nechť zodpoví úvodní slova obou moderátorů:
Alena: Na počátku lyžařské historie neexistovaly lanovky ani vleky.
Jiří: A kdo si chtěl kopec sjet, musel si ho pěkně po svých vyšlápnout.
Alena: Uběhly desítky let a lyžování se vrací ke kořenům.
Jiří: Mezi záplavou lyžařů, běžkařů a snowboardistů se objevuje čím dál tím víc skialpinistů.
Alena: Tedy lyžařů, kteří se pohybovali stejně jako první lyžníci.
Jiří: Po svých nahoru, po svých dolů.