České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Mezinárodní festival alpinismu - den za dnem

ČTVRTEK

Čtvrteční Fórum alpinismu na téma „laviny“ otevřelo oči všem vyznavačům pohybu v zasněžené krajině. Že jich v České republice je určitě dost, potvrdil i velmi slušný počet diváků (přes 200). Hned prvním přednášejícím byl hlavní metodik rakouského Alpenvereinu a jeden z největších odborníků na laviny na světě Michael Larcher. Velice podrobně vysvětlil novinky v metodě určování lavinového rizika „Stop or Go“, kterou se svým týmem neustále vyvíjí k dokonalosti. Jeho krajan Klaus Kranebitter představil velmi prospěšné víkendové kurzy Snow&Alpine Camps, které jsou zaměřené na lavinovou prevenci. V sobotu jsou zájemci důkladně teoreticky připraveni a v neděli následuje kurz přímo v terénu. Dvoudenní kurzy jsou pořádány zdarma pro širokou veřejnost. Američané Maura Longdenová a Richard Baerwald představili několik velmi poučných a skvěle zaznamenaných i zanalyzovaných případů lavinových nehod. Publiku pak názorně objasnili, jakých chyb se dotyční dopustili. Kristina Höschlová potvrdila, že patří k našim předním odbornicím na horskou medicínu. Divákům prezentovala mnoho autentických fotografií a dokonce i videozáznam z kamery umístěné na helmě šťastně přeživšího lyžaře, který byl stržen, zasypán a následně vyproštěn kolegy z laviny. Hlavní přínos její přednášky ale byla dokonale připravená a prezentovaná fakta, která vypovídala zejména o tom, co laviny způsobují s lidským tělem a jak máme pomoci lavinou postiženým lidem. Zkušenosti z praxe předních rakouských odborníků na lavinovou problematiku představili na modelových případech Rudi Mair a Patrick Nairz. Přednáška byla rovněž jakousi studnicí praktických zkušeností přímo v lavinovém terénu. Rudi Mair a Patrick Nairz shrnuli své poznatky v povedené publikaci s výmluvným názvem „LAVINA“. Právě slavnostní pokřtění premiérového vydání této knihy v českém jazyce se postaralo o závěr příjemného a velmi poučného dne.


Kolem třetí hodiny odpolední se sál v Národním domě pomalu zaplňuje...

alt
Slavnostní zahájení - zleva: Ch. Wörister (ředitel NP Vysoké Taury), Kateřina Sitařová (překladatelka NJ) a Ladislav Jirásko (ředitel festivalu)

alt
Michael Larcher

alt
Klaus Kranebitter

alt
Richard Baerwald

alt
Kristina Höschlová

alt
Slavnostní křest knihy LAVINA

alt
Slavnostní křest knihy LAVINA


PÁTEK

Po ranním rozjezdu v podobě filmů z akcí Salzkammergut Bike Camp a Rock Point Horská výzva přišel na scénu - jak o sobě říká „pankáč“ - Dodo Kopold, který představil neskutečné prvovýstupy v nádherných stěnách Karakoramských žulových monumentů. V ležérním vyprávění zážitků z velkých hor pokračovali Radek Jaroš s Honzou Trávníčkem, kteří přednášku dokonce zpestřovali i "chvilkama poezie". Letošní expedici na Annapurnu prezentovali jako „dovolenou“, i když jedna z nejobávanějších hor jim dala pěkně zabrat a úsměv na rtech jim občas zmizel. Neoblomnou sílu hory poznal i Radek na svých nohou. Finále přednášky na operačním sále, kde jsou Radkovi amputovány prsty na nohou, divákům naturalisticky vylíčilo tu méně příjemnou, leč pravdivou tvář horolezectví. Krásu Vysokých Taur a jejích dvou hlavních monumentů – Großglockneru a Großvenedigeru ve své přednášce vylíčil Peter Habeler. Nebyl by to ale on, aby nezačal hloubat nad naším bytím v horách, a tak divákům nepředstavil pouze nádheru v podobě hor, nýbrž jim zprostředkoval i krásu pocitů, které nás do hor táhnou, a významnost působení vrcholů na naše osobnosti. Na pódiu se ten den vystřídali "pankáč", "dovolenkáři", "filosof" a pak přišel (jak se sám prezentoval) "nesmělý kluk" – Adam Ondra, který směle tvoří a přelézá nejtěžší cesty na světě. Multivizuální prezentace doprovázená zasvěceným a rozhodně ne nesmělým komentářem byla jednoduše „lezeckým nářezem toho nejtěžšího kalibru“. Národní dům zažil v pátek večer bezpochyby jeden z vrcholů letošního ročníku. Aby také ne, když hostil nejlepšího lezce současnosti...

Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne získali na základě hlasování diváků Radek Jaroš a Honza "Tráva" Trávníček

alt
Sál před začátkem...

alt
Sál během akce...

alt
Dodo Kopold se svým kámošem a matrošem...

alt
Radek s Trávou a jejich chvilka poezie

alt
Á čtyřka plná otázek - to bude dlouhá cesta...

alt
Peter Habeler & Adam Ondra

 

SOBOTA

Do klidné ranní nálady skvěle zapadl výstup Petra Resche a jeho představení velmi zajímavé kultovní a pohodové boulderingové akce Petrohradské padání. Poté pódium patřilo legendám z rakouského Tyrolska GIPFELSTÜRMER, kteří představili film sestříhaných záběrů z průkopnických expedic v Andách a Himálaji. Následně film doplnili o zasvěcený komentář zkušených horalů, kteří si k sedmdesátým narozeninám „střihnou“ například severní stěnu Tre Cime! A pocity z přednášky? Jako když otevřete knihu sepsanou několika velkými dobrodruhy!  Potom následoval krásný kontrast – jak generační, tak z pohledu sportovní disciplíny. Většina lidí chápe freeride se skoky z několikametrových skal jako extrémní sport, pro někoho to ale znamená i umění. A právě kouzlo pohybu v zasněžených horách vylíčil úžasným způsobem Daniel Regensburger. Poté se téma přednášek přeneslo na nádherný alpský štít Großglockner. Po představení projektu Knock the Glock přišel na scénu hudební skladatel Martin Gratz, který zachycuje krásu hor nejen pomocí fotoaparátu, ale coby hudební skladatel ji následně vyjadřuje i hudbou. Tenkou hranici mezi přírodou a lidským zásahem do ní nastínila v přednášce Linda McMillan. Pak na sebe strhla pozornost atraktivní dáma jménem K2, na níž letos stanuli Peter Hámor a Pavel Bém. Díky fantastickým fotkám a velmi odbornému komentáři se mohli diváci festivalu alespoň zprostředkovaně podívat na horu hor. Extrémní lezení v severní stěně Eigeru a pohořích Gharwálského Himálaje či Patagonských žulových štítů na plátně národního domu prezentoval prostřednictvím úchvatných záběrů Roger Schäli. Marko Prezelj diváky přesvědčil o tom, že patří do absolutní světové špičky, co se týče prvovýstupů na šesti až sedmitisícovky, ale také o tom, že je skvělým fotografem. Byl to vrchol dne, jak má být...

Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne získal na základě hlasování diváků Roger Schäli.

alt
Národní dům - alpinistický base camp v centru Prahy

alt
Fotovýstava P. Béma a P. Hámora z výstupu na K2 (8611 m)

alt
Autogramiáda nové knihy Petera Habelera

alt
U vrcholového kříže Großglockneru - častý to motiv sobotního dne

alt
Ocenění čestných hostů festivalu

alt
Pavel Bém a Peter Hámor

alt
Roger Schäli předvedl podle diváků nejlepší přednášku

alt
Marko Prezelj a jedna z jeho fascinujících fotografií

 

NEDĚLE

Tak nabito hned po ránu v Národním domě snad nikdy nebylo. Důvod byl jediný – přednáška  Máry Holečka a Zdeňka Hrubého o výstupu na Nanga Parbat. Oba mají talent nejen na lezení ve velkých horách, ale jsou i skvěle sehranými vypravěči. A lidi to moc dobře vědí – svědčil o tom i plný sál, který je na konci přednášky odměnil dlouhým potleskem. Potom se na pódiu objevil živel jménem Petr Prachtel za doprovodu Borise Hlaváčka, který o něm připravuje knihu. Čtenáři se mají skutečně na co těšit! Diváci byli naprosto konsternovaní lezeckým umem a elánem (v 74 letech leze sóla na písku!) i neskutečnými životními příběhy Petra Prachtela a jeho manželky Zorky Prachtelové, na jejíž počest (zemřela před 2 roky) zapálil na řečnickém pultu svíčku. Z českých písků do Nepálu přenesl téma Dawa Steven. Na špičkových fotkách představil kulturní i přírodní různorodost oblastí, kterými vede nejdelší himálajská trasa Great Himalayan Trek. Kdo zná „Baču“ Pavla Vrtíka, má jistotu v jedné věci. Během jeho povídání si pěkně provětrá bránici. Bača nastoupil na scénu se speciálními mačkami upletenými jeho ženou a později předvedl i speciální bivakovací pytel spíchnutý z prostěradla a pak pokračoval v odlehčeném povídání o těžkém prvovýstupu Alpes Angels na masivu Mt. Blancu. Velmi příjemným zpestřením byl pokus o rekordní počet paragánů na zavěšených dřevěných špalcích, do kterého se pustila se svými zbraněmi Lucie Hrozová. Celkem jich zvládla skvělých 48! Lucka rychle vyklepala unavené ruce, zklidnila dech, aby následně mohla divákům představit průřez letošní sezóny, jejíž jednoznačným vrcholem byl přelez nejtěžší mixové cesty na světě Illuminati.

Součástí nedělního programu bylo i vyhlášení vítězů soutěže Výstupy roku, která je společným projektem společnosti Alpy, rakouského Alpenvereinu a časopisu lidé&HORY. Diplom za „Nejlepší výstup v Alpách“ a šek na 20 000 Kč si převzala právě Lucka za zmíněnou cestu. Jako „Nejlepší výstup nad 6000 m“ byl vyhodnocen výstup Pavla Béma na K2 (8611 m). Společný projekt ČHS a společnosti ALPY je udílení titulu Horolezec roku 2012. Trofej a diplom si z Národního domu odnesl zcela nepřekvapivě autor nejtěžší sportovní lezecké cesty na světě Adam Ondra.

A potom přišel vrchol celého festivalu, který měl hned několik momentů. Nejprve došlo díky panelové diskusi mezi Alexem Huberem a Adamem Ondrou ke konfrontaci předních osobností dvou na sebe navazujících lezeckých generací. Poté Alex Huber nad hlavu zdvihl Pražský křišťálový cepín, který si z rukou prezidenta festivalu Ladislava Jirásko převzal za celoživotní přínos alpinismu Alex Huber – zařadil se tak po bok předchozích oceněných – R. Messnera a P. Habelera. Poslední částí vyvrcholení byla profesionálně zpracovaná přednáška, plná neskutečných záběrů z ještě neskutečnějších výkonů tohoto německého extrémního horolezce.

Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne získal na základě hlasování diváků Alex Huber.

alt
Zleva: Zdeněk Hrubý a Marek Holeček

alt
Petr Prachtel

alt
Dawa Steven

alt
Lucka Hrozová při své lezecké show (48 paragánů!)

alt
Výstupy roku 2012: Lucie Hrozová a Pavel Bém

alt
Vyhlášení soutěže Horolezec roku 2012

alt
Horolezec roku 2012 - Adam Ondra

alt
Alex Huber a Adam Ondra na jednom pódiu - snad nejvýznamnější okamžik festivalu

alt
Alex Huber s Pražským křišťálovým cepínem

 

foto: Jakub Müller, www.milisphoto.eu

zdroj: www.festivalalpinismu.cz