České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Česká expedice na Cho Oyu slaví úspěch: třikrát vrchol a výškový rekord Honzy Říhy!

Všechny expedice zamířily ze šesté nejvyšší hory světa domů, Češi ale nesložili zbraně a jako jediní zůstali - svou vytrvalost na Cho Oyu (8201 m) proměnili ve tři výstupy na vrchol a výškový rekord Honzy Říhy (přes 7500 m bez použití umělého kyslíku)!

 

 

Početný český tým vedený Honzou „Trávou“ Trávníčkem vyrazil 4. 10. 2006 z ABC (5600 m) k vrcholu Cho Oyu (8201 m). Součástí expedice byl i nevidomý horolezec Honza Říha či ostřílení himálajisté Petr Mašek a Libor Uher a reportérka Českého rozhlasu Lucie Výborná. Většina horolezců se držela okolo Honzy Říhy, jehož výkon byl prioritou. K vrcholu jako první vyrazila dvojice Libor Uher a Marek Novotný. Libor se otočil asi v 7600 m, Marek Novotný nakonec dokázal ve čtvrtek 6. 10. 2016 dosáhnout vrcholu sám. Poté, co se vrátil (po 15 hodinách) do C2, zkusili své štěstí Honza Trávníček, Aleš Bílek, Petr Mašek, Honza Říha a jeho věrný parťák a horský vůdce David Knill. Expedcice zaznamenala další dva úspěšné výstupy na vrchol, o které se zasloužili Honza Tráva a Aleš Bílek  - více ve zprávě na Trávově FB profilu:

 

"Teď jsme zalehli s Aldou v C2 po 24 hodinách (udělali jsme jen dvakrát dvouhodinové pauzy v třetím výškovém táboře). Na vrcholu Cho Oyu (8201 m) jsme byli se soumrakem. Vrcholovka s bleskem a hurá sestup. Jsme úplně vyčpělí. Ještě zítra do ABC dotáhnout vše v čerstvém prašanu. Všichni jsou OK a Honzík si dnes díky Dawovi udělal výškový rekord 7500m. Mazec! Až v C3, kde jsme byli všichni, se rozhodlo, že dál to nejde. V neděli či v pondělí pošlu foto a podorobnosti. Zdraví Tráva..."

 

Oběma ženám výpravy nedopřálo vrcholový pokus zdraví. Partnerce Honzy Trávy Miri Jirkové propukla v 7150 metrech viróza, Lucie Výborná své zdravotní patálie popsala na feacebooku: "Moc bych si přála být ve výšce, ve které je zbytek party, ale bohužel jsem včera při výstupu do C2 měla krvácení do sítnice a přestala jsem vidět na jedno oko. To znamená sestup. Čím níže, tím lépe."

 

Celkově však lze hodnotit expedici jako velmi úspěšnou - a nezbývá než pogratulovat všem členům, kteří se na ní podíleli!

 

Velmi zajímavé zpravodajství Lucky Výborné přímo z Cho Oyu můžete sledovat na www.rozhlas.cz/radiozurnal/himalaj.

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------STARŠÍ ZPRÁVY A VÍCE O EXPEDICI ------------------------------------

 

 

Expedici musel kvůli zdravotním potížím opustit David Pokorný, a tak se počet členů snížil na deset. Tráva s Miri zažili také velmi zajímavé setkání v BC, když sestupoval (bohužel nikoliv až z vrcholu) Francouz Jean-Luca. Česká dvojice mu totiž loni na Manaslu zachránila život. Zde jsou poslední Trávovy ohlasy a aktuální fotky, které uveřejnil na svém FB profilu:

 

4. 10. 2016: "Na zteč! Jdem nahoru.vsichni.na kopci uz budem sami.diky a pozdravuj vseci"

 

 

3. 10. 2016: "Jsme již třetí den v ABC. Odpočíváme. Včera se za námi stavil s fotkama z loňského Manáslu Jean-Luc. Zůstal celé odpoledne. Bezvadně jsme pokecali. Někdy vesele, někdy smutně. Lucka i něco nahrála. Dneska ráno (pozn.: tj. v neděli) nám donesl dárečky, odcházel již do nížiny. Bohužel bez vrcholu. Ten nás zatím také míjí, i když minulé tři dny bylo na vrcholu dost lidí. Bylo to dost těžké (aspoň pro mne :-)) odolat nutkání v C2 (7000 m) a nezkusit vrchol, když kolem náz vychází lidi směr summit. Byl jsem zvyklý neváhat... Ale! Letos je náš „úkol“ trochu jiný a síly ztracené při pokusu o vrchol by nám mohly chybět při doprovodu Honzíka Říhy. Takže jsme sestup a odpočinek zvolili všichni. Jen musíme doufat, že se nám kopec neuzavře a umožní nám ještě se společně podívat nějak hodně vysoko... Takže teď prosíme Alenku Zárybnickou o kouzlo a týden hezkého počasí." Více o setkání s Jean-Lucem na Radiožurnálu.

 

 

20. 9. 2016: "Tak konečně v ABC (Advanced Base Camp), pro nás nový domov, tak na měsíc. Výška 5600 m. Za poslední dny jsme zažili spoustu dobrodružství. Začalo to hned v BC (Base Camp). Ráno jsem byl povolán na kobereček k místnímu vedoucímu základny a bylo mi důrazně přikázáno, že musíme sundat naši českou vlajku, kterou jsme vyvěsili večer před tím. To však netušil, co se stane až vstane pan diplomat Martin Havlena. Byl fakt n**ranej a dopadlo to tak, že když Miri s Honzíkem vraceli vlajku na její původní místo, chodil se oficír omlouvat :-)

Pak jsme se šli aklimatizačně projít na nedaleký kopec, do výšky 5550 m. Moc pěknej vejlet, akorát se nám do cesty postavila řeka. Na cestě tam i zpátky :-). Musím pochválit Honzu, jak parádně šlapal, takže s Dawem a Luckou přišli na vrcholovou kótu jen asi hoďku za „našláplou“ gruppou – Libor, Mára, Alda a Miri.

Další den jsme si užili jinou legrácku a to převažování našich zavazadel. Kvůli jakům. Stejně jsme kus cesty jeli na korbě náklaďáku (cca 2500 kg materiálu a 15 ks lidí), byl zázrak se tam vejít. Náklad musel být ale zvážen a doplacena nadváha pro další den, kdy nám jaci nesly materiál do ABC. 200 USD za jaka navíc, uff. Silnice je skoro až do middle campu (Intermediate), kam jsme však nedojeli. Cesta je rozestavěná, schovaná pod igelitem, takže jsme se i kus prošli.

Brzo ráno jsem vyrazili na cestu, no a teď jsme tady. Celé odpoledne jsme stavěli plošiny na stany a pomalu se vybalovali. Dnes nás čeká dobudování našeho stanového městečka. Někomu je líp, někomu hůř – ale ono se to srovná. Taky musíme vybudovat čorten, aby nám mohl láma udělat puju a pak bychom snad mohli nahoru na horu. Když se počasí umoudří. Zatím jsme i hezky zasněžili v noci. Ale teď je krásně..."

 

Fotografie z cesty do ABC (vč. přepravy 15 lidí a 2500 kg materiálu):

 

 

VÍCE O EXPEDICI CHO OYU 2016

 

Tentokrát se jedná o netradiční expedici na osmitisícovku, do které se zapojí i známý nevidomý horolezec Honza Říha. Více už prozradí sám vedoucí výpravy na šestou nejvyšší horu světa a hlavní mozek projektu Honza „Tráva“ Trávníček:

„Rádi bychom spolu s nevidomým Honzou Říhou vylezli na vrchol legendární osmitisícovky Cho Oyu (8201 m). Jako zkušení horolezci s několika vylezenými osmitisícovými vrcholy jsme připraveni odložit osobní ambice, ukázat, co dokáží lidé jako tým a především se pokusit Honzovi pomoci splnit si sen. Ne však za cenu sebemenšího risku. Lidé, jako je Honza, mohou ostatní posouvat dál. Nejen nevidomé, ale i vidoucí. Chceme ukázat, že expedice se mohou dělat i s jinými úmysly. Cílem není vrchol, ale společná cesta.

 

 

I v hektických časech před odletem si našlo několik účastníků čas odpovědět na otázku "Jak se na expedici těšíš a co od ní očekáváš?"

 

Lucie Výborná

"Už abychom byli pryč ... Hora toho, co musím zvládnout před odjezdem, je vyšší než Cho Oyu :)​. Těším se na hory, přírodu, lezení a kamarády. I na to, že budu mít studio na střeše světa. Těším se na příběh, který bych chtěla na Radiožurnálu vyprávět každý den. A očekávám, že se všichni v kuse vrátíme domů."

Martin Havlena

"Těším se jako „alkoholik na prvni lok“ :-)). Že si to sakra užijeme a že ten nejhezčí lok si dám v bajzu po příchodu z vrcholu :-)). PS: Jedu se super kámošema, takže nejvíc na ně. Opravdu."

Petr Mašek
"Těším se jako pravý křesťan do nebe a očekávám zajímavou horskou akci se starými, ale i novými přáteli."

Libor Uher

"Moc ;-), hodně :-), velmi :-)
Těším se na hezké pomonzunové počasí,
Těším se na večerní cinemaBC,
Těším se velké šachové turnaje
Těším se na Tibet a dlouhé filozofické úvahy o ženách a umění s Miskou a Martinem Havlenovičem
Těším se na přesilovku muži VS Ženy 9:2 :-)
Těším se na plně zásobené výškové tábory s romantickým výhledem do okolí s přáteli:-)

...a co od ní očekávám?

Očekávám dokonale uklizené stoly, umyté nádobí a oblečení složené do komínku (je prímamitženyvexpedici:)
Očekávám příjemné teploty do 7* Celsia (i v noci, a ve všech výškách)
Očekávám kultivované chování a vybraný slovník celé mužské osádky, bez grgání, prďění a sprostých vtipů
Očekávám dokonale prošlapanou stopu od Máry."

Honza Trávníček
"O expedici z trochu jiného soudku :-): Před 2 lety, když Martin Trdla zahynul při seskoku na Sněžce mi Miri mi poprvé naznačila, že potřebuje pomoct. Byla a je to dost vyjímečná situace. Většinou tu pomoc rozdává sama. Samo i mně. Já za to moc děkuji i takto veřejně.
Je mi jasné jak si spousta mých "fans" aspoň v duchu ušklíbne a řekne :"podpantofláč" :-)
Kdepak dámy a pánové, nejsem. Jen si vážím někoho, kdo je schopen vydržet se mnou :-).
Obzvláště předexpedicční období znamená naprostou ztrátu času, který můžeš věnovat sám sobě, svým nejbližším. Tady prosím a veřejně slibuji. Vydrž. Příští rok si dáme pauzu od osmitisícovek a užijeme si léto! :-) Nicméně teď si jedeme užít Tibet."

Honza Říha
Ten na toto téma promluvil přímo s Lucií Výbornou v rámci pořadu Srdcaři - více v krátkém videu (0:46).

 

 

Členové expedice:

Aleš Bílek, horolezec

Martin Havlena, horolezec

Mirka Jirková, horolezkyně

David „Daw“ Knill, horolezec a horský vůdce UIAGM

Radomír Maráček, horolezec

Petr Mašek, horolezec, www.petrmasek.cz

Marek Novotný, horolezec

David Pokorný, horolezec

Honza Říha, nevidomý horolezec

Libor Uher, horolezec, www.liboruher.cz

Lucie Výborná, reportérka Českého rozhlasu

Jan Trávníček, horolezec, vedoucí expedice, www.honzatravnicek.cz

 


Členové expedice na při finálních přípravách na odlet

 

Kam se to vlastně celá ta veselá kopa chystá?

 

Cho Oyu, 8201 m

Šestý nejvyšší vrchol světa se nachází na nepálské straně Himálaje v oblasti Mahalangur Himal. První úspěšný výstup na vrchol se podařil členům rakouské expedice 19. října 1954. Na vrchol tenkrát vystoupili H. Tichy, S. Jochler a šerpa Pasang Dawa Lama (Nepál) po severozápadním hřebenu. Je to jediná osmitisícovka s prvovýstupem v podzimním období. Na vrchol vedou dnes čtyři různě obtížné cesty s mnoha variantami výstupu. Cho Oyu patří mezi nejsnáze dostupné osmitisícové vrcholy.

 

Fotografie z balení carga:

 

Aktuality sledujte na našem webu a facebookovém profilu Trávy:

https://www.facebook.com/HonzaTravaTravnicek/?fref=ts

Držíme palce!