České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

AKTUÁLNĚ - Zimní Nanga Parbat odolal 17., 18. a 19. pokusu, zůstávají už jen Poláci

Od roku 1988 do roku 2013 se pokusilo o zimní prvovýstup Nanga Parbatu (8125 m) již šestnáct expedic – všechny zatím odjely „s prázdnou“. Jednou z nich byla i expedice Simona Mora a Denise Urubka v zimě 2011/2012. Italský specialista na zimní výstupy Simone Moro se svým německým parťákem Davidem Göttlerem historii nepřípíší a letos se přidají k Daniele Nardimu (ITA) a Ralfu Dujmovitsovi (GER) - horolezcům, kteří se také museli poklonit před horou a plány na senzaci zimního lezení ponechat na jindy. Moro s Göttlerem uvádí hned několik důvodů - předpověď počasí, velmi špatné statistiky počasí v březnu, ale také profesní a rodinné zájmy. David Göttler dodává: "Těžko dokážu to, co cítím při opouštění Nanga Parbatu, vyjádřit slovy. Je to směs emocí jako smutek z toho, že jsme to museli otočit, radost z toho, že jsem mohl nahlédnout do Diamírské stěny a dostat se do výšky přes 7200 m, až po hřejivý pocit, že jsem v pořádku zpět v BC a budu brzy doma."


Zleva D. Göttler a S. Moro po sestupu do BC z výšky 7200 m

V Schellově cestě v Rupálské stěně zůstává už jen čtveřice polských horolezců Tomasz Mackiewicz, Michal Obrycki, Pawel Dunaj a Jacek Teler. Polský tým pojmenovaný "Justice for All" důrazně popřel tvrzení některých polských médií o jejich návratu: "Nikdy jsme nevyslovili, že se budeme teď taky vracet! Máme v plánu pár dní odpočinku v BC a pak se pokusíme zase jít nahoru. Naše aklimatizace je špičková a máme plno sil. I týmový duch je silný. Včera jsme hlasovali a všichni se vyslovili pro další pokus." Polákům přijdou vhod také zásoby, které jim přenechal Simone Moro - včetně parmezánu, párků, spacích pytlů atd... Poláci rovněž překonali hranici 7200 m a v cestě mají depozity zásob v C3 a C4. Zůstat chtějí do 21. března 2014.

Italský extrémní alpinista Daniele Nardi, který vystupoval sólo Diamírskou stěnou po Kinshoferově cestě se probojoval nejvýše do 6200 m. Nardi jen těsně unikl lavině a po tomto zažitku prohlásil: "Teď si dám pár dní oraz a musím dojít k nějaké reflexi." Před ním zimní expedici vzdal německý horolezec Ralf Dujmovits poté, co podmínky v Diamírské stěně vyhodnotil jako objektivně příliš nebezpečné. Nardi se nakonec rozhodl také pro ústup.

 

Zdroj: Explorersweb, Altitudepakistan

 

----------------------------------------starší zprávy-------------------------------------------


Únor znamenal pro expedice především dobu silných blizzardů a vyčkávání v base campu, kde si horolezci udržovali kondici během, chůzí a cvičením. Na konec února ale slibují meteorologové minimálně tři dny utišení silných větrů. Teď není na co čekat, expedice se pokusí chytnout za pačesy možná poslední šanci na první zimní výstup na osmitisícovku Nanga Parbat (8125 m).


David Göttler v BC

Tým North Face Simone Moro (ITA) a David Göttler (GER) postupující Schellovou cestou v Rupálské stěně zahájil vrcholový útok dnes (středa 26. 2.). Podle jejich odhadů vychází případný vrcholový den na 1. března. Moro dodává: "Toto asi je náš poslední pokus. O to víc se na něj koncentrujeme. Pokud to budou okolnosti vyžadovat, jsme připraveni zůstat déle."


Jacek Teler před odchodem z BC vstříc zimnímu Nanga Parbatu

Čtveřice polských horolezců Tomasz Mackiewicz, Michal Obrycki, Pawel Dunaj a Jacek Teler vystupující po stejné cestě je k vrcholu o něco blíže. Jako první opustil BC Mackiewicz (21. 2.). Jeho cesta do ABC se kvůli brodění v hlubokém sněhu protáhla na 15 hodin! Poslední zpráva o poloze lezců z úterka 25. 2. je následující: Mackiewicz dosáhl C2 v 6300 m a pokud mu to podmínky dovolí, bude pokračovat do C3 a dále. Teler a Dunaj přespali v C1 (5100 m).


Popis pádu seraku: zelený bod = pozice Daniele Nardiho

Italský extrémní alpinista Daniele Nardi, který se o zimní výstup na Nanga Parbat pokoušel loni společně s Francouzkou Elizabeth Revolovou, vystupuje Diamírskou stěnou. Nardi se po Kinshoferově cestě probojoval do 6200 m, odkud si prohlédl svou původně zvolenou výstupovou linii - Mummeryho pilíř. Ten však vyhodnotil jako velmi nebezpečný.  V pátek 21. 2., když se pohyboval ve výšce okolo 5450 m, se odtrhl obrovský serak, který strhl masivní lavinu. Nardi jen těsně unikl - lavina prohučela kousek od něj. Po tomto zažitku prohlásil: "Teď si dám pár dní oraz a musím dojít k nějaké reflexi." Před ním zimní expedici vzdal německý horolezec Ralf Dujmovits poté, co podmínky v Diamírské stěně vyhodnotil jako objektivně příliš nebezpečné.

 

Zdroj: Explorersweb, Altitudepakistan

 

----------------------------------------starší zprávy-------------------------------------------

 

Na závěr ledna učinily expedice podstatný krok na cestě za jejich cílem, kterým je první zimní výstup na osmitisícovku Nanga Parbat (8125 m).

Dvojice v barvách značky North Face Simone Moro (ITA) a David Göttler (GER) doposud překonala několik komplikovaných míst Schellovy cesty a podařilo se jí dosáhnout hranice 7000 m. Komplikované pasáže zajistili fixními lany a zvládli i zásobit třetí výškový tábor, který postavili na Schellově cestě ve výšce mezi 6700 a 6800 m. Nad ním se dá již přelézt do Diamírské stěny. V C3 již strávili jednu mrazivou noc. Nyní jsou oba horolezci v BC - plně aklimatizovaní vyčkávají na vhodné podmínky pro vrcholový útok.

 
Postup Simona a Davida po Schellově cestě v Rupálské stěně - nejvyšší zakreslené místo je C3

Rupálskou stěnou vystupuje (rovněž po Schellově) čtveřice polských horolezců Tomasz Mackiewicz, Michal Obrycki, Pawel Dunaj a Jacek Teler. Polský tým pojmenovaný "Justice for All" zatím nepostoupil výše než do 6200 m, C2 mají vybudovaný v 6000 m. Nyní jsou Poláci v BC a stejně jako North Face Team vyčkávají na lepší podmínky.

Italský extrémní alpinista Daniele Nardi, který se o zimní výstup na Nanga Parbat pokoušel loni společně s Francouzkou Elizabeth Revolovou, má v plánu uskutečnit sólo výstup alpským stylem Diamírskou stěnou. Daniele je již v základním táboře (neslavně proslulým teroristickým útokem) a soustředí se na aklimatizaci. Podobný plán měl i německý horolezec Ralf Dujmovits, který ovšem z BC odjel, když podmínky v Diamírské stěně vyhodnotil jako objektivně příliš nebezpečné.

 

Zdroj: Climbing.com

 

 

----------------------------------------starší zprávy-------------------------------------------



David Gottler nad C1


V Rupálské stěně pracují také Poláci, které vede Tomasz Mackiewicz – horolezec, jež nikdy nestál na osmitisícovce, nicméně se zimními expedicemi má bohaté zkušenosti. Zimní Nanga Parbat pokouší již potřetí – nejvýše se probojoval loni v únoru (cca 7300 m). Polští horolezci (kromě jmenovaného také Michal Obrycki, Pawel Dunaj a Jacek Teler) zatím postoupili do výše 6200 m, C2 mají vybudovaný v 6000 m. Tomasz Mackiewicz tvrdí, že podmínky v Schellově cestě jsou v porovnání s loňským rokem velmi komplikované a lezení je daleko větší morál a klade i větší nároky na techniku.


Tomasz Mackiewicz

 

Na Nanga Parbat se po roce vrátí též Daniele Nardi, který se za podpory pákistánského horského vůdce Muhammada Aliho pokusí o sólový výstup alpským stylem přes Mummeryho pilíř. Do BC na diamírské straně hory by měl dorazit 28. ledna.

 

Zdroj: Alpin.de, Explorersweb.com

 

 

-------------------------starší zprávy--------------------------

 

Rozhodnutí Ralfa Dujmovitse expedici zabalit hned na jejím začátku (v podstatě při druhém výšlapu z BC do C1) vzbudilo v mnoha lidech pochybnosti a po internetech se vedly vášnivé diskuse. Jak prozíravé rozhodnutí to bylo, dokazuje fakt, že záhy po opuštění základního tábora (4900 m) smetla spodní část Messnerovy cesty v Diamírské stěně masivní lavina, kterou způsobil pád seraku ve výšce 6000 m. Ralf okomentoval celý incident slovy: „Měli jsme pěknou kliku.“ Nejen kliku, ale také zkušenosti, které tentokrát zvítězily nad ctižádostí a touhou po zimním prvovýstupu...


Malý křížek značí místo C1 (5500 m), v kroužcích obrovské ledové věže - pád jedné z nich způsobil lavinu

O prolomení zatím nezdolané horolezecké mety - zimní výstup na Nanga Parbat (8125 m) se pokouší další dvě expedice, které zvolily Rupálskou stěnu: Poláci a tříčlenný tým S. Moro, D. Goettler a E. Previtali.



David a Simone, v pozadí Schellova cesta

 

Polští horolezci dorazili do BC o 20 dní před italsko-německým týmem, a tak se ve stěně probojovali o kus výše. Cestu zajistili do 5800 m, což je 300 výškových metrů pod C2. Tým Simone Mora, který do BC dorazil 31. 12. 2013, má za sebou dva aklimatizační výstupy - ve výšce 5100 m již mají vybudovaný a zásobený C1. Obě konkurenční expedice zatím dle slov obou stran spolupracují. V úterý 7. 1. se všichni sešli v polském stanu na večeři - S. Moro uvedl, že se bavili o motorkách, šílených cestách, Nanze, vodce a dronách.

 


Stany v BC pod Rupálskou stěnou, 9. 1. 2014

 


Společná večeře v polském stanu

 

Na Nanga Parbat se po roce vrátí též Daniele Nardi, který se za podpory pákistánského horského vůdce Muhammada Aliho, pokusí o sólový výstup alpským stylem přes Mummeryho pilíř. Do BC na diamírské straně hory by měl dorazit poslední týden v lednu.

 

Zdroj: Explorersweb, Altitudepakistan