České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Adam Ondra získal cenu Stanislava Gutha-Jarkovského

V norském Flatangeru vylezl loni v září nejtěžší cestu světa, čímž zavedl nový stupeň obtížnosti 9c. Právě tento úspěch Adama Ondry ocenili sami sportovci jako ten nejhodnotnější za rok 2017 a jednomu z nejslavnějších lezců udělili cenu Stanislava Gutha-Jarkovského. „Mám neskutečnou radost, je to ocenění pro celé lezení. Vždyť kdo by si ještě před pár lety uměl představit, že já budu už druhý oceněný z našeho sportu,“ povídá Ondra. „Říkal jsem si, co vůbec dělám na nominaci, a nakonec jsem tuto prestižní cenu dokonce vyhrál.“
 

 

Ondra se přelezení cesty ve Flatangeru věnoval od roku 2013. Linii ohodnotil jako první v historii stupněm obtížnosti 9c. Do té doby nejtěžší cesty měly obtížnost 9b+ a na světě jsou pouze tři. Všechny má Ondra ve svém portfoliu. Ještě před prvovýstupem Silence (9c) měl jeden z nejslavnějších lezců světa za sebou výstup pověstnou stěnou Dawn Wall v amerických Yosemitech, již zdolal v rekordním čase. Kromě toho je mistrem světa a několikanásobným medailistou z boulderingu a lezení na obtíženost – tedy v disciplínách, které budou mít v roce 2020 premiéru na olympiádě v Tokiu.
 

 

Cenu Stanislava Gutha-Jarkovského předal Ondrovi veslař Ondřej Synek, který trofej sám obdržel v roce 2016. Gratulovali mu i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a sportovní ředitel Martin Doktor. „Moc mě těší, že sportovci vybrali právě Adama,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „A pevně doufám, že ho i tato cena bude motivat k přípravě na olympijské hry v Tokiu, kde bude mít lezení premiéru. Všichni věříme, že tam uspěje.“ Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění vybírali už počtvrté v řadě sportovci, a to členové Českého olympijského týmu ze Soči 2014, Ria 2016, Pchjongčchangu 2018, Světových her ve Vratislavi 2017 a Evropských her v Baku 2015. Hlavní kriterium? „Vítězný sportovec musel být úplně nejhustější ze všech,“ říká v žertu David Svoboda, předseda Komise sportovců ČOV a olympijský šampion v moderním pětiboji z Londýna 2012. A to Adam Ondra splnil beze zbytku. „Když tohle David prohlásil, musel jsem se smát,“ líčí nejlepší český lezec. „Když se mě totiž jako malého zeptali, čím chci být, odpověděl jsem, že bych chtěl být hlavně hustej!“
 

 

Sportovci mohli hlasovat pro jednoho z této desítky nominovaných: hokejbalistky ČR, Jakub Jarolím (ploutvové plavání), Gabriela Koukalová (biatlon), Petra Kvitová (tenis), Ester Ledecká (alpské lyžování a snowboarding), Adam Ondra (lezení), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Ondřej Synek (veslování), Barbora Špotáková (atletika), Ondřej Tunka (vodní slalom). Předávání ceny se zúčastnila více než třicítka sportovců, mezi kterými nechyběli například cyklista Leopold König, tenistka Andrea Hlaváčková, desetibojař Adam Sebastian Helcelet s partnerkou Denisou Rosolovou a třítýdenní dcerou Evelin, rychlostní kanoista Josef Dostál, lyžařka Kateřina Pauláthová, krasobruslařka Anna Dušková a mnoho dalších osobností českého sportu.

Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména.
 

 

Poslední vítězové Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského:

2017 Adam Ondra

2016 Lukáš Krpálek

2015 Ondřej Synek

2014 Radek Jaroš

2013 Zuzana Hejnová

2012 Mirka Knapková

2011 Petra Kvitová

2010 Martina Sáblíková

2009 Josef Váňa

2008 Barbora Špotáková

2007 Martina Sáblíková

 

Zdroj: ČOV / www.olympic.cz

Foto: ČOV / Markéta Navrátilová