Švýcarská mašina Ueli Steck vyjela jižní stěnou Annapurny!
Špičkový švýcarský horolezec Ueli Steck poslal z jedné z nejobávanějších hor světa velmi stručnou, ale o to údernější SMS zprávu: "Summit, alone, South Face." Z ní tedy vyplývá, že se mu včera podařil (pravděpodobně sólový) průstup jižní stěny Annapurny (8091 m) a do sbírky svých výkonů přidal velmi cenný kousek. Ale to je vše – zatím není jasné, zda to byl prvovýstup, kam až s ním vystoupil spolulezec Don Bowie a spousta dalších podstatných detailů.
Ueli Steck v jižní stěně Annapurny v roce 2007
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Více o Uelim, Donovi a jejich zkušenostech s jižní stěnou Annapurny:
Švýcarská horolezecká hvězda Ueli Steck se po incidentu na Lhotse zařekl, že do oblasti Khubmu už nikdy nezavítá. Do Nepálu se ovšem vrátil záhy, tentokrát ve dvojici s ostříleným americkým harcovníkem Donem Bowiem. Na osmitisícovku nevyráží tento tým poprvé. V roce 2011 společně uskutečnili projekt 'Himalaya Speed', během něhož chtěli vystoupit na tři osmitisícovky v jedné sezóně v rekordních časech. Ueli zdolal sólo Shisha Pangmu v rekordu, potom společně vystoupili na Cho Oyu a na Mt. Eeverestu je zastihly velmi silné mrazy – Don otáčel v 8000 m, Ueli v 8700 m. Ani jejich letošní cíl – jižní stěna Annapurny není náhodný. Oba dva mají s Annapurnou své zkušenosti, vždy se pokoušeli o nějakou těžkou cestu, nikdy však neslavili úspěšný výstup až na vrchol. Don se pokoušel o Annapurnu v letech 2006, 2008 a 2012. Ueliho málem stál pokus o přímý průstup jižní stěnou v roce 2007 život, když ho trefil padající kámen, v roce 2008 se místo vlastního projektu zapojil do záchranné akce dvou horolezců.
Z prava: Don Bowie a Ueli Steck při expedici v roce 2011
Jeden aspekt letošní expedice je ovšem pro oba zcela nový – je jím termín. Na Annapurně zatím byli oba pouze v letní sezóně. Letos si slibují optimální podmínky od pomonzumové podzimní sezóny – více Ueli Steck: „Pomonzumová sezóna se vyznačuje (na rozdíl od jarní) více stabilním počasím. Dny jsou ale kratší a je větší zima. Sluníčko už nemá takovou sílu, což je v jižní stěně výhoda. Nerozpouští tolik sněhovou a ledovou pokrývku. Skála se ovšem už nevyhřeje, a tak při lezení bez rukavic pěkně mrznou prsty.“
Švýcarsko-americké duo, které bude patrně nesledovanějším týmem letošní jarní sezóny, vyrazilo do Kathmandu 16. září. Přes Pokharu dojdou do základního tábora ve výšce 4100 m a následně vybudují předsunutý tábor přímo pod jižní stěnou Annapurny v 5100 metrech. Podle Ueliho bude výsledná linie ve stěně, o kterou se pokusí, finalizována až na místě podle aktuálních podmínek. Tak držme palce, ať oba svou smůlu na Annapurně konečně prolomí!
Zdroj: lidé&HORY, Explorersweb.com, www.uelisteck.ch