Česká expedice „Wild Choice Comeback“ na Nanga Parbat je již doma - vrchol zdolán, ale hlavní cíl opět odolal...
Čeští horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hrubý se po roce opět vrátili pod nejvyšší stěnu světa - Rupálskou stěnu Nanga Parbatu (8126 m), v jejíž centrální části chtěli uskutečnit prvovýstup alpským stylem. Tentokrát to nebylo zdraví, ale hora, co jim jejich plán nedovolilo. Nicméně bez úspěchu se oba zkušení borci rozhodně nevrátili. Oběma se po tvrdém boji v hlubokém sněhu podařilo vystoupit po Kinshoferově cestě v Diamírské stěně na vrchol Nanga Parbatu - pro Zdeňka již osmý a Máru druhý osmitisícový vrchol.
Výstupová trasa v Diamírské stěně - tzv. Kinshoferova cesta
Více už Marek Holeček:
14. 7. 2012 jsme dorazili (Já, Zdenda, Pavel, Jirka, Míša, Radar) do BC pod Diamirskou stěnu. Příjemné zjištění na nás čekalo v podobě, že jsme zde sami a do konce naší výpravy se v tomto duchu nic nezměnilo. Na druhou stranu tři roky žádná výprava Kinshoferem na Nanga Parbat neprostoupila a za tuto dobu, nebylo vylezeno výš, než do sedmi tisíc metrů. Sněhové podmínky ve vyšších partiích katastrofální. Nad 6000 metrů po kolena a místy po pás.
Expediční lezení, které mělo šetřit síly, jsme museli vzdát v 5800 metrech. Kluci z počátku měli pomalejší postup a bohužel s námi již nesladili krok.
V samotném výstupu chyběl téměř jakýkoliv fixní materiál z předchozích expedic a naše vlastní zásoby v poměru, co bychom museli zajistit svépomocí, se daly označit za nedostatečné, respektive spíše úsměvné. Vsadili jsme vše na jednu kartu a nabalili se Zdeňkem batoh na dost riskantní pokus. Neměli jsme dostatečnou aklimatizaci, žádný support za sebou a ani před sebou.
Po jedenácti dnech strávených v západní stěně Nanga Parbatu, se vracíme do BaseCampu i s vrcholem. Nicméně fyzický fond včetně psychického, byl zralý na kompletní repasi. Následně na to, vzala Sbohem představa na další pokračování nás dvou v Rupálské stěně.
Foto z letošního comebacku: "Blázen blázna pozná"
Zdroj: www.marekholecek.cz
---------------------------------- zpráva před odjezdem ---------------------------------------
Čus horolezcům, příznivcům velkých kopců a obecně všem těm, kteří mají rádi pohyb na čerstvém vzduchu. Jak už z názvu vyplívá, jedná se o návrat k rozdělané práci. Jen doufám, že nebudu muset za přívlastek „Comeback“ po letošní výpravě dodávat římské číslice I až X a tak dále.
Pohádka Mařenka & Nanga bude mít další díl. To zas bude napínavý... Ale dobro určitě zvítězí nad zlem. I na Nanga Parbatu ;-).
O co se jedná?
Zasvěcení moc dobře vědí, že loňský pokus prolézt Rupalskou stěnou na Nanga Parbat 8126 m skončil výpraskem. Tudíž pro ty, kteří již předem tvrdili, že nemáme šanci uspět, dostali do svých slov argument, jakýž to jsou mágové a znalci otáčení zeměkoule a dávám jim bezplatně další příležitost, upevnit si pozici v hospodských kuloárech. Pro skupinu lidí, kteří fandí, prosím vás, vydržte ve víře a držte nám dále palce i pro tento další pokus.
V krátkosti o co běží…
Opětovný návrat společně se Zdendou pod strmé svahy Nangy, kde prioritou je pokus vylézt alpsky novou linii Rupalskou stěnou a skutálet se Diamirem do údolí. Malá změna nastává v první fázi výpravy, kterou označím jako aklimatizační. Pro tento účel, by měla posloužit takzvaná Kinshoferova cesta, kterou se budeme snažit prorvat až k vršku. Cílem je nasbírat červené krvinky, prohlédnout si sestup, zanechat stan v 7200 metrech pro případné prolezení Rupalu. V této fázi nám zpříjemní pohodu v Base Campu, tak i na kopci naši tři kamarádi: Jirka Domanský, Pavel Kořínek a Michal Veselý. Přitom na kolbišti pod Diamirem budou ve stejný čas ještě další dvě mezinárodní expedice. Snad družba včetně vzájemné pomoci, bude probíhat ve veselém duchu a nedostaví se hyenizmus a další civilizační neduhy, které jsou již bohužel na osmitisícovkách dost častým jevem. Po této úvodní části, bude následovat přejezd nás dvou na opačné svahy Nangy, kde začneme srovnávat, jak doufáme nevyrovnané účty. Tam už krom pastevců a pobíhajících stád nikdo není. Na jednu stranu paráda, nicméně z druhého úhlu, mám už teď divoké sny a malou dušičku v těle.
Nákres výstupu z loňského sólovýprasku
Data k expedici Nanga Parbat „Wild Choice Comeback“
Díky tomu, že Nanga se svou výškou 8126 metrů je poslední hradbou západního Himálaje, má v sobě obsaženo hned několik nej. To první je, že vlastní největší lezecké svahy naší planety a obzvláště se to týká výjimečného jižního Rupalu, který má převýšení 4600 metrů. Další pozoruhodností je odpich proti přilehlým štítům, kde Nanga nad širokým okolím kraluje s přesahem jednoho kilometru. To má za výhodu překrásné výhledy na ostré hřebeny východního Karakoramu a přes hluboko utopený meandr řeky Indus do západního Hindúkuše. Tím nejspíš výhody končí, jelikož její osamělost má za následky prudké změny počasí a každá výstupová trasa nese v sobě minimálně označení těžká.
Odlet: 7. července 2012 směr Islamabád – Chilas - BC Nanga Parbat / Diamir
První část: Diamir / Kinshofer cca od 15. července 2012
Druhá část: Rupal / nová cesta cca od 17. srpna 2012
Návrat: 10. září 2012
Těbůh Mára, www.marekholecek.cz
Další informace o průběhu výpravy, včetně zákulisních šeptaček, jak se nám vede pod Nahou horou, budou vycházet na těchto stránkách, případně na expedičním odkazu http://marekholecek.cz/nanga-parbat-wild-choice-comeback a také na webu lidé&HORY.