České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Taková byla sezóna na nepálských osmitisícovkách – kompletní přehled

Letošní sezóna v Nepálu by se z pohledu počtu horolezců dala označit za průměrnou a běžnou – na rozdíl od předchozí, výrazně poznamenané zemětřesením. Počet expedic a jejich účastníků odpovídal předchozím rokům, v menších číslech oproti průměru se však pohybují trekaři. Počasí letos na mnoha vrcholech však spíše nepřálo.

 


Dhaulagiri (8167 m) - letecký snímek

 

Everest (8848 m)

Na vrcholu letos stanulo po výstupu jak z jihu, tak ze severu (Tibetu) 550 lidí. Z nich pouze pět dokázalo vést výstup kompletně bez použití kyslíku: Azim Gheychisaz (Írán), David Roeske (USA), Carla Perez (Ekvádor), Melissa Arnot (USA) a Cory Richards (USA). Thomas Lammle (D) použil kyslík při sestupu v C3. Na vrcholu požádal tento německý alpinista přes satelitní telefon svoji partnerku o ruku. Nejvíce lidí (rekordních 202!) bylo na vrcholu ve středu 18. 5. 2016. Nejvyšší vrchol planety si vyžádal i oběti: 12. 5. zemřel horolezec na severní straně, ve dnech 20.-22. 5. zmizelo beze stopy pět horolezců – příčinou úmrtí je ve všech případech pravděpodobně výšková nemoc.

 

Lhotse (8516m)

Čtvrtý nejvyšší vrchol zůstal bez jediného výstupu. 19. 5. bylo několik horolezců 100 m pod vrcholem, ale pokus ukončili po tragickém pádu jednoho ze Šerpů. Další pokusy nedovolilo počasí.

 

Makalu (8485 m)

Na páté nejvyšší hoře horolezci využili dvě okna dobrého počasí. 19. 5. to byla italská dvojice Nives Meroi a Romano Benet, kteří tak stanuli na své již 13. osmitisícovce bez použití umělého kyslíku, 23. 5. potom vrchol zdolalo dalších 29 horolezců. 10. 5. se v C2 ve špatně větraném stanu se zapáleným vařičem udusili dva Šerpové.

 

Cho Oyu (8201 m)

Na šestém nejvyšším vrcholu světa letos panovalo špatné počasí, od C1 byly podmínky velmi obtížné. Čtyři horolezci vystoupili na vrchol 4. 5. a dalších zhruba dvanáct 14. a 15. května.

 

Dhaulagiri (8167 m)

Také Dhaulagiri nedovolovala do půlky května ani pomyšlení na vrcholový útok. Na nejvyšší bod se 19. 5. probojovala pětice horolezců. Bohužel indický alpinista Rajib Bhattacharya trpící výškovou nemocí a sněžnou slepotou zemřel těsně nad C3.

 

Manaslu (8163 m)

Ve dnech 9. a 10. 5. se otočila jen několik metrů pod nejvyšším vrcholkem holandská expedice složená z deseti vojáků, nicméně 10. 5. na vrcholu stanul Horia Colibasanu (ROM) a Peter Hámor (SVK), pro něhož to byl již 13. úspěšně zlezený osmitisícový vrchol. Za malým počtem výstupů stojí především mnoho nového sněhu.

 


Manaslu (8163 m)

 

Annapurna (8091 m)

Annapurna byla prvním letošním zdolaným osmitisícovým vrcholem, když na přelomu dubna a května na něm stanulo 30 horolezců včetně Španěla Carlose Sorii (77 let). Prvním na vrcholu byl 30. 4. Boyan Petrov, ostatní ho následovali 1. 5. Annapurna se stala pro Jihokorejce Mingon Kim 13. a pro Carlose Soriu 12. osmitisícovkou.

 

Shisha Pangma (8027 m)

Na nejnižší osmitisícovce panovaly nejextrémnější podmínky. Lezecká sezóna tam prakticky ani nezačala. Nejvýše se v nové cestě v jižní stěně probojovala dvojice extrémních horolezců Ueli Steck (CH) a David Göttler (D). Během expedice našli také ostatky těl legendárních amerických horolezců Alexe Lowa a Davida Bridgese (po 16 letech od úmrtí). Na severní straně zahynuli ve výšce cca 6200 m dva horolezci po pádu do trhliny.

 

Stručný přehled v číslech: počet lidí na vrcholu / počet obětí

 

Everest: 550+ / 6

Kangchenjunga: 0 / 0

Lhotse: 0 / 1

Makalu: 33 / 2

Cho Oyu: cca 16 / 0

Dhaulagiri: 5 / 1

Manaslu: 2 / 0

Annapurna: 30 / 0

Shisha Pangma: 0 / 2

 

Zdroj:  Altitude Pakistan