České
feráty
Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Mezinárodní festivalu alpinismu Praha 2016 - den po dni

PÁTEK 25. 11. 2016

Předskokanskou úlohu festivalu obstarala premiéra filmu „Devět kil“ - z části hraný dokument o rekordu v cyklistické 24hodinovce (911 km).

alt

 

Potom už vstoupili do stopy dva alpinisté. Honza „Tráva“ Trávníček a nevidomý horolezec Honza Říha vtipně povyprávěli o letošní expedici na Cho Oyu, kdy „Tráva“ stanul na své již páté osmitisícovce a druhý Honza, skvěle podpořen svými spolulezci, dosáhl svého výškového maxima 7600 m.

alt

 

Po slavnostním zahájení festivalu (kterého se kromě ředitele MFA Praha Ladislava Jirásko zúčastnil i ředitel NP Vysoké Taury Mag. Christian Wörister, velvyslanec Rakouska Alexander Grubmayr, velvyslanec Slovinska Leon Marc, Peter Habeler, Reinhold Messner i místostarosta MČ Praha 5 Bc. Lukáš Herold) přišla na řadu dlouho očekávaná akce v malém sále.

alt

alt

 

Byla zde slavnostně otevřená výstava „Messner Mountain Museum“ za účasti legendárního Reinholda Messner – autora těchto muzeí. Malý sál se zaplnil ještě více, když se k Reinholdu Messnerovi přidali ještě Peter Habeler, Wolfgang Nairz, Jiří Novák a Karl Gabl, aby zde podepisovali své poslední, čerstvě pokřetěné knihy.

alt

 

Program do velkého sálu a ve velkém stylu vrátil Wolfgang Nairz, který do Prahy přivezl unikátní materiál plný historických záběrů z tragické expedice na Manaslu, kdy se z dvanácti lidí vrátilo pouze šest, a z průkopnické expedice na Mt. Everest v roce 1978, kdy se mu jako prvnímu Rakušanovi podařilo vystoupit na vrchol a Peter Habeler s Reinholdem Messnerem to zvládli jako první na světě bez použití umělého kyslíku. Nechyběly ani dechberoucí záběry z jeho balónových přeletů nad horami.

alt

 

Vrchol pátečního dne patřil jednomu z nejúspěšnějších alpinistů posledního čtvrtstoletí – Slovinci Marku Prezeljovi. Nejprve mu byl slavnostně předán Pražský křišťálový cepín za celoživotní přínos alpinismu, který se na poličce mezi čtyřmi Zlatými cepíny za výstup roku jistě bude vyjímat. Stal se (po R. Messnerovi, P. Habelerovi, A. Huberovi, G. Kaltenbrunnerové a R. Jarošovi) šestým držitelem krásné trofeje z dílny českých sklářů. V následné přednášce o posledních dvou extrémních prvovýstupech na vrcholy Hagshu a Kishtwar dokázal, že je právoplatným členem absolutní alpinistické špičky. A k tomu všemu umí i skvěle fotit.

alt

 

Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne si ze Slovanského domu odnesl Wolfgang Nairz. Gratulujeme!

 

 

SOBOTA 26. 11. 2016

Sobotní ráno začalo hned pěkně od podlahy – pravděpodobně vrcholem 13. ročníku MFA. Po 38 letech od veleúspěšné společné expedice na Mt. Everest usedly vedle sebe na jednom pódiu tři legendy horolezectví: Reinhold Messner, Peter Habeler i Wolfgang Nairz.

alt

alt

alt

 

Během panelové diskuse dokázali, že jsou nejen velkými osobnostmi alpinismu, ale i velmi zdatnými řečníky a filosofy. Po nabité autogramiádě v malém sále představila svůj poslední projekt česká himálajská hvězda Radek Jaroš.

alt

 

S vtipem jemu vlastním povyprávěl o prvních štacích projektu Koruna Světa, který spočívá ve výstupu na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Potom se na pódium vrátil další Rakušan – tentokrát specialista na počasí v horách – Karl Gabl. A také specialista na neskutečně zajímavé přednášky. Tématem té pražské byly zimní expedice na nejvyšší vrcholy planety - příběhy plné lidských triumfů i tragédií v boji s extrémním počasím v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou...

alt

 

Atmosféra se z mrazivých osmitisícovek přenesla do slavnostního rozpoložení. Významní představitelé nepálské alpinistické scény Ang Tshering Sherpa a Deepak Raj Joshi se rozhodli v Praze oslavit 60. výročí od prvovýstupů na Makalu a Kangchenjungu a předali pamětní medaile všem přítomným zahraničním i domácím alpinistům, kteří na jeden nebo oba tyto vrcholy vystoupili (z přítomných ve Slovanském domě to byli: Reinhold Messner Peter Habeler, Soňa Boštíková, Josef Šimůnek, Leopold Sulovský a Radek Jaroš). S prázdnou z pódia neodešel ani Ang Tshering, který za své nesporné zásluhy na poli alpinismu, cestovního ruchu i ekologických aktivit v Himálaji zaslouží ocenění. Z rukou ředitele MFA Ladislava Jirásko si převzal Malý pražský křišťálový cepín.

alt

alt

 

Když už byl program u trofejí v podobě cepínu, bylo celkem nasnadě pozvat jednu z předních osobností letošního ročníku – držitele Zlatého cepínu za famózní prvovýstup ve čtyřkilometrové Rupálské stěně Nanga Parbatu. Tím nebyl nikdo jiný než Američan Steve House. Špičkový výkon v největší stěně světa prezentoval i špičkovou přednáškou, která potvrdila jeho pověst skvělého řečníka.

alt

 

To samé se dá říci a k tomu dvakrát podtrhnout o hlavní hvězdě festivalu – Reinholdu Messnerovi, jehož poutavé vyprávění plné filosofických úvah a emocí udělalo tu nejlepší tečku za sobotním programem. Že se jednalo o vrcholný okamžik celé třináctileté historie MFA, potvrdil i ve švech praskající Slovanský dům zaplněný do posledního místa, který ho nakonec odměnil standing ovation!

alt

 

Diváky v nabitém sobotní programu nejvíce zaujal Steve House (USA), který si díky jejich hlasování vysloužil Stüdlovu cenu za nejlepší přednášku dne.

alt

 

NEDĚLE 27. 11. 2016

Nedělní ráno... tradiční čas pro skvělého českého alpinistu, baviče, nespoutaného živla – Máru Holečka. Ranní kafe je oproti energii, kterou Mára vlije do žil naplněnému sálu, nic. Letos se počtvrté pokoušel o famózní prvovýstup po nové cestě na Gasherbrum I – opět neúspěšně. A zase o tom vyprávěl – velmi úspěšně! Márovy přednášky prostě mají grády, vtip, ale i myšlenky!

alt

 

To nejlepší ze slovinského alpinismu napříč generacemi – tak by se dala charakterizovat sestava sobotní panelové diskuse. Vezmeme-li to od nejstaršího, pak to byli Viki Grošelj, Marko Prezelj a Aleš Česen. Velká jména prezentovala slovinskou horolezeckou scénu, která dlouhodobě patří ke světové špičce.

alt

 

Rakouský horolezec, skialpinista, horský vůdce a letecký záchranář v jedné osobě Markus Amon pozval diváky na vskutku krásný běh Glockner Ultra Trail. Jak název napovídá, trasa závodu vede okolo nejvyššího rakouského vrcholu Großglockneru. Tomuto extrémnímu běhu byla věnována i jedna ze tří výstav 13. ročníku MFA.

alt

 

S festivalem jsou tradičně spojené i přední české lezkyně v mládežnických kategoriích Markéta Janošová a Eliška Adamovská. Už z názvů jejich přednášek „Ze soupeřů kamarádi“ a „Můj splněný sen“ můžeme vyčíst, že se jim daří skvěle na závodech, ale i v životě obecně. Diváci v sále Slovanského domu se přesvědčili, že české lezení má hodně slušnou budoucnost – i díky těmto šikovným dívčinám!

alt

Neděle patří také vyhlašování soutěží ALPENVEREIN.CZ Výstupy roku a Horolezec roku, kterou vyhlašuje společnost ALPY společně s ČHS. Cenu za nejlepší sportovní výkon v horách nad 6000 m si převzal Zdeněk Hák za první český a historicky druhý sjezd z vrcholu Noshaq (7492 m). Nejlepší sportovní výstup dětí a mládeže do 16 let předvedly v roce 2016 Markéta Janošová a Eliška Adamovská, když se jim podařilo přelézt cesty obtížnosti nad 7a (8 UIAA). Nejlepší sportovní výkon v Alpách učinil výstupem cesty Hyper Finale 9a+ Adam Ondra.

alt

 

Adam rovněž (s nádechem překvapení známým ze Zlatých slavíků Karla Gotta) obhájil vítězství v soutěži Horolezec roku. Adam se ale po svém famózním volném přelezu Dawn Wall (kterým si vysoce pravděpodobně pojistil další obhajobu) nestihl vrátit z USA, a tak ho na pomyslných stupních vítězů zastoupili rodiče. Pro úplnost dodejme, že třetí největší počet hlasů v soutěži Horolezec roku získal Martin Stráník, a druhá příčka patří Lucce Hrozové, toho času rovněž za velkou louží, ale v Kanadě (diplom převzal otec Libor Hroza). Porotu soutěže tvoří: společnost ALPY, ČHS a odborné časopisy –lidé&HORY a Everest a portály Lezec.cz a Horyinfo.cz.

alt

 

Pokud má někdo z přednášejících neodolatelné charisma, je to Peter Habeler. Rakouská legenda alpinismu předvedla ve strhující přednášce své výstupy v horách z posledních let, kdy mu je už přes sedmdesát let. Neuvěřitelný elán, životní optimismus, láska k horám. Snad nikdo nepůsobil tak motivujícím dojmem jako tento tradiční host MFA. V sále zafungovala velmi silná chemie, o čemž svědčil na konci dlouhý potlesk ve stoje a Peterovy slzami zalité oči.

alt

 

Úplný závěr ale patřil „mladé pušce“ ze Slovinska, o rovných 40 let mladší než jeho předřečník – Aleši Česenovi. V přednášce věnované extrémním prvovýstupům potvrdil, že Zlatý cepín nedostal jen tak náhodou a že dělá čest jménu „Česen“ (po jeho otci se na K2 jmenuje Česenův pilíř).

alt

 

Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku si domů do Zillertálských Alp odvezl Peter Habeler.

alt

 

DĚKUJEME VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM A PARTNERŮM! Těšíme se na 14. ročník ;-).