Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
Alpen-
verein.cz

Mára Holeček a Tomáš Petreček jsou v BC pod Nanga Parbatem

Čeští horolezci se přiblížili své výzvě – Rupáslké stěně, která je největší skalní vertikálou na světě. Cílem Máry Holečka a Tomáše Petrečka navíc není nic menšího než prvovýstup alpským stylem! Mára se již jednou o novou cestu na Nanga Parbatu (8125 m) pokoušel se Zdeňkem Hrubým v roce 2011. Jedná se o novou linii v blízkosti cesty Američanů (cca 300 metrů od ní). Pro závěrečný útok v obrovské Rupálské stěně se nakonec odvážil Mára jít sám. Jeho snaha skončila ve výšce 7200 m, kde díky obrovským masám sněhu na ledovém podkladu začal hledět smrti do očí. Štěstí ale bylo na jeho straně a v pořádku se vrátil. O něco podobného se pokoušel sólově i Tomaž Humar, kterého z výšky 6500 m zachránil armádní vrtulník. Jednalo se tenkrát o zlomový moment v historii záchrany ve vysokých horách Pákistánu.  


Mára holeček & Tomáš Petreček

S Tomášem Petrečkem byl Mára na expedici v roce 2015. Tenkrát se pokoušeli o prvovýstup v jihozápadní stěně Gasherbrumu I (8080 m). Počasí je ovšem uvěznilo na několik dlouhých dní ve výšce 7300 m a z pokusu o prvovýstup se stal spíše boj o přežití, který naštěstí dopadl dobře. Jedná se tedy o velmi zkušenou a nadupanou dvojici, která by mohla českému i světovému horolezectví přinést další senzaci, jako se to nakonec povedlo loni na Gasherbrumu I Márovi s Háčkem.


Rupálská (jižní) stěna Nanaga Parbatu (8125 m), foto: archiv M. Holečka

Zpráva od Tomáše 31. 7. 2018: „Konečně jsme v base campu. Máme postavené stany, kuchyň, jídelnu a nejdůležitější z nejdůležitějších – „záchody“. Všude kolem běhají divocí koně a všudypřítomní svišti hájí svá teritoria. Je tady krásně! Snad jediný tento základní tábor nestojí jako většina ostatních na ledovci, v místě bez života… Na jednu stranu je to veliká výhoda, na druho však jistota, že lezení v Rupálské stěně bude velmi dlouhé a tím pádem i náročné. 4600 metrů obrovský gigant je právem označován za nejvyšší stěnu světa!“

Klukům držíme palce! Expedici budeme samozřejmě sledovat a přinášet průběžně nějaké zásadnější novinky.
 


BC pod Rupálskou stěnou

 

Zdroj: lidé&HORY, FB Marek Holeček a  www.tomaspetrecek.cz