Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
Alpen-
verein.cz

Manaslu a Everest aktuálně: svahy bičují silné větry, Španělé v 6000 m

Na Manaslu působí Francouzka Elizabeth Revol, pod Everest přišli Španělé - horolezec Alex Txikon a extrémní lyžař Carlos Rubio. Obě expedice mají jiné cíle, jiné plány, přesto je mnoho věcí spojuje - zejména to je pokus o hodnotný horolezecký styl a jistota boje v extrémních podmínkách, které zimní expedice bez výjimky představují.

Eli v poslední zprávě píše: "Vítr je hodně silný, napadlo tu také dost nového sněhu. Přesto zůstávám pozitivní a věřím ve výstup."


Elisabeth Revol a vrchol Manaslu bičovaný silnými větry

 


Elisabeth Revol v BC pod Manaslu (8163 m)

 

Horolezec Alex Txikon a extrémní lyžař Carlos Rubio (doprovázení dvěma kameramany) se do BC dostali 5. 1. 2017, nyní pracují s týmem sedmi Šerpů na zafixování cesty přes Ledopád Khumbu: "Je to náročné. Nosíme velké náklady v technicky obtížném terénu. Jakmile se alespoň trochu utiší vítr, půjdeme nahoru. Cítím se silný a jsem hodně motivovaný," informuje z Everestu Alex Txikon.  Španělé se Šerpy zafixovali cestu již do výšky 5800 m, kousek pod tradiční první výškový tábor. Plánem dalších dní je příprava cesty do výšky 6400 m (C2). Alex a Carlos strávili noc ve výšce 6050 m, což se dá v daných podmínkách považovat za úspěch.


...zimní počasí na Mt. Everestu

 

Fotografie z průstupu Ledopádem Khumbu:

 

 

 

Více o zimní expedici na Manaslu (8163 m)

Ledová královna z Francie Elisabeth Revol je známá svými extrémními výkony na zimním Nanga Parbatu, kde se dvakrát probojovala do výšky nad 7500 m. Počtvrté na tuto osmitisícovku, která letos zaznamenala senzační zimní prvovýstup, nepojede. Jejím novým cílem je Manaslu. Ráda by se zde totiž pokusila o sólo výstup alpským stylem po normální výstupové trase. Stala by se tak prvním člověkem na světě, který by dokázal zdolat zimní osmitisícovku alpským stylem, navíc sama. Na expedici ji minimálně do BC, možná ale až do C2 doprovodí spolulezec Giambiasi Ludovic. Vše se rozhodne až na místě.


Elisabeth Revol při jednom z letošních aklimatizačních výstupů v Nepálu

 

Eli je známá díky mnoha výkonům. Například v roce 2008 vystoupila v letním období hned na tři osmitisícovky: Broad Peak, Gasherbrum I a Gasherbrum II. Rok poté uskutečnila expedici na Annapurnu s českým horolezcem Martinem Minaříkem, který zde bohužel zahynul při sestupu. Letos by si ráda připsala úspěch na Manaslu, na jehož vrcholu v zimě poprvé a také naposledy stála lidská noha 12. ledna 1984. Stalo se tak zásluhou polské dvojice Maciej Berbeka a Ryszard Gajewski. Naposledy se o zimní výstup na Manaslu pokusili v roce 2015 Italové Tamara Lunger a Simone Moro, jejich pokus ale znemožnily přívaly sněhu. Eli odletěla do Katmandu začátkem prosince, má za sebou již první aklimatizační výstupy a od 24. prosince je na cestě pod Manaslu. Oběma týmům držíme palce, o jejich počínání vás budeme průběžně informovat.

 

Více o zimní expedici na Mt. Everest (8848 m):

Na nejvyšší horu světa s cílem v podobě zimního výstupu bez použití umělého kyslíku vyráží Španělé – himálajista a specialista na zimní výstupy Alex Txikon a extrémní lyžař Carlos Rubio. Více o jejich projektu jsme již psali ZDE. Dvojice španělských dobrodruhů, včetně dvoučlenného filmového týmu, se již přihlásila z Kathmandu, odkud se přesunou do regionu Khumbu.


Zleva: Alex Txikon (35) a extrémní lyžař Carlos Rubio (28) 

Zdroje: Altitudepakistan.blogspot.com, lidé&HORY