Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
Alpen-
verein.cz

Mára Holeček a Ondra Mandula jsou před branami základního tábora pod Gasherbrumem I

Nedávno jsme vás informovali, že na svou čtvrtou štaci do jihozápadní stěny Gasherbrumu I (8068 m) vyráží Mára Holeček společně s Tomášem Petrečkem a Ondrou Mandulou. Jenomže Tomáše (loňského parťáka Máry) těsně před odletem schvátila nemoc, a tak se bude opět jednat o další ambiciózní pokus ve dvojici alpským stylem.


Mára a Ondra v Pákistánu - nechť úsměv na tvářích provází celou expedici!

 

Mnozí možná kroutí hlavou nad tím, že to Máru stále baví, ale jeho slova mluví za vše...: „Kolik pokusů musel podstoupit Edison, než se mu rozsvítila první žárovka? Nejspíš souhrnné číslo není ani tak důležité, jako výsledek. V té hře o svůj prvovýstup na Gasherbrum I. vidím stále možnost, která mne láká a naplňuje. Dokud tenhle pocit budu mít, zkusím to klidně milionkrát.“

 

Mára se na HUDY blog ozval 15. 7. 2016: „Při každém kroku již téměř toužebně odstříhávám pomyslný metr k našemu cíli. Pro tuto chvíli se jim stal Base Camp pod Gee jedničkou. Sice přiznávám, že nic omračujícího, ale také cíl, že. Dále musím přiznat bez mučení, že krásy hor už téměř nevnímám kvůli každodenní monotónnosti pochodu. Ale zítra…, opravdu již zítra přátelé, budeme moci horizontální stoupání vyměnit za vertikální lezení k výšinám. Jinými slovy „jebem trek“ a začneme lézt :-).“

 


Plánovaný prvovýstup v jihozápadní stěně Gasherbrumu I - modře část, která je zatím velká neznámá...

 

České expedici se podařilo vylézt prvovýstupem na osmitisícový vrchol naposledy před osmadvaceti lety, navíc expedičně, nikdy ne alpským stylem. Pokud by se prvovýstup jihozápadní stěnou Marku Holečkovi a Ondrovi Mandulovi podařil, půjde o výkon světové extra třídy. Jediný, kdo se kdy o tuto cestu na Gasherbum I (8068 m) doposud snažil, byla legendární dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na cestu Američanů.

Marek Holeček uskutečnil první dva pokusy v jihozápadní stěně GI společně se Zdeňkem Hrubým, když z toho druhého v roce 2013 se jeho dlouholetý kamarád a spolulezec nevrátil. Loni ho s Tomášem Petrečkem uvěznilo počasí na dvanáct dní ve výšce nad 7000 m! Letošní posila Ondra Mandula má za sebou mnoho expedic a může se pochlubit např. prvovýstupy (ve dvojici s Jirkou Pliskou) na Uzum Brakk (6422 m) v roce 2013 a na Latok IV (6450 m) v roce 2009. Kvalita týmu je jasná, cíl taky – nezbývá než popřát hodně štěstí, dobré počasí a podmínky ve stěně!

 

A na závěr ještě zajímavý "last minute" seznámek:

 

Zdroj: lidé&HORY, http://blog.hudy.cz/