alpinismu
ALPEN-
VEREIN.CZ

Grossglockner Ultra-Trail® - ohlédnutí za 2. ročníkem

2. ročník Grossglockner ULTRA-Trail®, náročného horského běhu s hlavním partnerem Dynafitem, který uskutečnil ve dnech 23. a 24. 7.2016, měl start i cíl v Kaprunu a byl velmi úspěšný. Kratší trasy začínaly v Kalsu pod Großglocknerem a u chaty Rudolfshütte. Běhu ve čtyřech různých kategoriích se celkově zúčastnilo 727 závodníků.

Start GGUT v půlnoci v Kaprunu, foto: Kovacs Balazs

Stejně jako při premiéře v roce 2015, byli v královské kategorii GGUT 110 na 110 km dva vítězové. Florian Grasel a Gerald Fister zvládli 110 km s převýšením 6500 metrů v čase 15:13.36 hodin (nový rekord!), oba společně doběhli do cíle. U žen zvítězila trochu podle očekávání systémem start - cíl švédská běžkyně Kristina Berglundová. Kategorie GGUT 110 se zúčastnilo 23 žen a 205 mužů.

Florian Grasel a Gerald Fiste - vítězové nejdelší trati, foto: Stephan Repke

Start GGUT byl v pátek 22.7.2016 v půlnoci, v prostorech startu na náměstí Salzburger Platz v Kaprunu byla jedinečná karnevalová atmosféra. Trať ULTRA-Trail vedla z Kaprunu do Fusch an der Glocknerstrasse, k chatě Glocknerhaus a dále až do Kals am Großglockner ve Východním Tyrolsku. Zpět pak vedla trasa přes sedlo Kapruner Törl a kolem jezerních nádrží na Moserboden do cíle v Kaprunu. Oproti loňskému ročníku došlo na trati ke dvěma významným změnám a to v okolí Kalsu a pak v úseku Rudolfshütte - Kaprun.

"Byli jsme na tom dnes stejně. Společně vítězství je prostě dvojnásobná radost" řekl po závodě Gerald Fister. On a Florian Grasel zvládli letošní obtížnou trasu, která byla kombinací vzdálenosti, nadmořské výšky a velké obtížnosti, v novém traťovém rekosrdu 15:14.36 hodin (v loňském roce byl vítězný čas Markus Amon & Klaus Gösweiner 16:47,56 hodiny). Florian Grasel k tomu dodal "Miluji hory a běh. Byl to jedinečný zážitek a fantastický závod. Terén je perfektní, trať vedená po nové trase je mnohem zajímavější ". Florian navíc v neděli 24.7.2016 v 10: 00 hodin odlétá za novým dobrodružstvím a to do Kazachstánu na expedici Chan Tengri.

Švédka Kristina Berglundová, nejrychlejší pokořitelka trasy 110 km, foto: Stephan Repke

Kratší běh na 55 km s převýšením 2500 metrů, kategorie GT 50 Glockner Trail, byl odstartován v malebném Kals am Großglockner. Cíl běhu byl v Kaprunu. Mezi muži se stal vítězem domácí Markus Stock v čase 4:48,21 hodin, mezi ženami zvítězila rovněž domácí závodnice Sandra Kolbmüllerová v čase 5:42,25 hodin. Této kategorie se zúčastnilo 67 žen a 243 mužů.

Start nejkratší trasy Gletscherwelt GWT 30 (30 km, převýšení 1000 metrů) byl u jezera Weissee u známé chaty Rudolfshütte, cíl tohoto běhu byl v Kaprunu. Vítězem mezi muži byl český běžec Jan Mrázek z Prahy v čase 2:57,25 hodin, mezi ženami zvítězila Rakušanka Johanna Erhartová v čase 3:34,15 hodin. Tuto kategorii zvládlo 47 žen a 114 mužů.