Redakce
Předplatné
Inzerce
Archiv
čísel
Kempy
a kurzy
Mezinár.
festival
alpinismu
Alpen-
verein.cz

Alex Txikon na Mt. Everestu - pokus o vrchol je tu!

Do základního tábora pod Mt Everest (8848 m) dorazila 5. ledna dvojice Španělů - horolezec Alex Txikon a extrémní lyžař Carlos Rubio s cílem historicky prvního výstupu na nejvyšší horu světa bez použití kyslíku v zimním období.


Zleva: Alex Txikon (35) a extrémní lyžař Carlos Rubio (28)

Zatímco povětrnostní podmínky expedici přejí, musela se vyrovnat s dvěma nepříjemnostmi. Nejprve ji poznamenalo úmrtí styčného důstojníka Padam Jung Rai na výškovou nemoc a následně nemoc Carlose Rubia, který musel být transportován do nemocnice se zápalem plic. Expdice pro něj tím skončila. Alex Txikon se s několika Šerpy navzdory této události probojoval skrz Ledopád Khumbu (viz velmi zajímavé video, 2:14), 19. ledna vybudovali C2 (6390 m), o čtyři dny se hlásili z C3 ( 7350 m) a 25. ledna se aklimatizovali přespáním v C4 (7950 m) v Jižním sedle, kde je připraveno 15 kg vybavení pro vrcholový útok. Všichni následně sestoupili do BC, aby přečkali periodu špatného počasí, zejména hurikánů, které řádily v horních partiích hory.

Aktuální vývoj expedice:

Na základě předpovědi slibující periodu dobrého počasí se tým rozhodl zahájit v pátek 9. února vrcholový útok - více Alex: "V rozmezí 14.-18. února přijde dost možná perioda dobrého počasí. Přišel den, kdy mi příroda dala sílu, abych se pokusil o svůj sen na nejvyšším místě planety. Více než kdykoliv před tím budu potřebovat vaši podporu."

Výstup zatím jde velmi dobře - Alex se 10. února přihlásil z C2: "Nohama jsem v druhém výškovém táboře (6400 m) a srdcem na vrcholu světa. Nyní je čas si trochu odpočinout a úžít si každý krok tohoto krásného dobrodružství. Pěkný víkend, přátelé!"  V neděli 12. února dosáhla trojice Alex Txikon, Nurbu Sherpa a Chhepal Sherpa C3 (7350 m), ostatní členové týmu by je měli následovat zítra (v pondělí). Na další zprávy čekáme - budeme je průběžně přinášet.

Více o zimní expedici na Mt. Everest (8848 m):

Do dnešní doby vystoupilo na Mt. Everest v zimním období 15 lidí, z toho pouze jediný bez použití umělého kyslíku – legendární Ang Rita Sherpa 22. prosince 1987, který měl velké štěstí na mimořádně dobré počasí. Nicméně jeho výstup neproběhl ve skutečném zimním období, protože startoval již v říjnu. Jako prvním se to povedlo Polákům Krzysztofu Wielickému a Leszkovi Cichému 17. února 1980 (s použitím kyslíku). Od roku 1993 v zimě na vrcholu Mt. Everestu nikdo nestál.

Alex Txikon je velmi zkušeným himálajistou, který se v poslední době specializuje na zimní výstupy. Stál na 11 osmitisícovkách, jako první v zimním období stanul na vrcholu Laila Peak (6096 m) a loni se společně se Simonem Morem a Muhammadem Ali Sadparou postarali o senzační zimní prvovýstup na Nanga Parbat (8126 m). K dosažení všech 14 osmitisícovek mu chybí tři nejvyšší: Kangchenjunga, K2 a aktuální cíl zimní expedice – Mount Everest.

Na cestě za jeho snem ho doprovází dvojice španělských filmařů Aitor Barez a Pablo Magister a šestice Šerpů: Norbu, Nuri, Chhepal, Furba, Lakpa a Pemba. Jedná se o zkušené borce - např. Norbu Sherpa stál na vrcholu Everestu šestkrát, Nuri třikrát. 

 


Alex Txikon se Šerpy po výstupu do výšky 7800 m

 

Fotografie z průstupu Ledopádem Khumbu:


...zimní počasí na Mt. Everestu

 

 

Zdroje: Altitudepakistan.blogspot.com, lidé&HORY