40 let od prvovýstupu na Mt. Everest bez umělého kyslíku
Podle mnohých si šli pro smrt nebo těžké zdravotní následky. Pochybovači se tenkrát mýlili. Peter Habeler a Reinhold Messner potvrdili krátce po 13. hodině 8. května 1978, že i na nejvyšší horu světa lze vystoupit bez použití umělého kyslíku. Prolomili tak dlouho diskutované tabu a ze dne na den se stali světoznámými osobnostmi.
Dnes se oba hrdinové z Mt. Everestu (8848 m) stále aktivně pohybují v horách. Reinhold Messner v nich natáčí celovečerní filmy a provozuje také muzea s horskou tematikou, Peter Habeler si ke svým 75. narozeninám nadělil výstup severní stěnou Eigeru, kterou zdolal v březnu 2017 společně s Davidem Lamou. Nadále působí i jako profesionální horský vůdce.
Zleva: Peter Habeler a Reinhold Messner
Řekli k prvovýstupu bez použití umělého kyslíku...
Reinhold Messner: „Tento výstup byl v kontextu tehdejší aktuální situace, kdy bylo lezení na osmitisícovky s kyslíkovou maskou běžné, výjimečný a také poměrně troufalý. V lékařství se ale vyskytovaly předsudky, že to je neslučitelné s životem, aniž by pro předkládanou hypotézu existoval jediný konkrétní důkaz. Právě tyto předsudky lékařů nás hodně zdržovaly a samozřejmě nás strašily. Řekli jsme si, že budeme postupovat velmi pomalu, navzájem se kontrolovat, a když nastanou problémy, otočíme se. Výstup šel tenkrát skutečně pomalu. Měli jsme velmi špatné počasí, mráz dosahoval až –40 °C. Po vystoupení na vrchol jsme prakticky okamžitě začali sestupovat.“
Peter Habeler: „Výstup na vrchol byla směsice mnoha pocitů v logickém sledu. Nejprve člověk cítí absolutní nadšení. Poté přijde smutek, slzy. Při takových okamžicích, kdy člověk dosáhne nějakého cíle a má z toho radost, prostě občas brečí. Někdo to zažívá třeba i při svatbě a tak... A potom přichází procitnutí a na řadu přijdou starosti, jak se dostanu zase dolů. Já jsem se na vrcholu příliš nezdržoval. Reinhold Messner tam byl o něco déle. Hlavou mi vrtala myšlenka na Hillaryho výšvih, který je strmý. Doufal jsem, že tam budou bezpečné stupy a chyty a nic s námi neuletí, jinak jsme mrtví. Takže když bych to měl shrnout, tak to byla radost, smutek a potom zase bojovná nálada. Člověk musí zase bojovat – ne už o vrchol, ale o to ještě cennější – šťastný návrat zpět ve zdraví.“
Wolfgang Nairz, vedoucí expedice: „Expedice na Mt. Everest pod křídly Alpenvereinu byla spojená s velkým úspěchem a také štěstím. Expedici jsem od začátku stavěl na přátelství. Znali jsme se z dřívějších expedic a lezení v Alpách. Pro mě jako vedoucího expedice bylo nejdůležitější, abychom jako přátelé nejen odjeli, ale také se jako kamarádi vrátili. A to se nám povedlo zcela určitě. V rámci výročí expedice se nadále scházíme, včetně těch, kteří na vrchol nevystoupili.“
Pohlednice expedice z roku 1978
Více o expedici a hlavních hrdinech
Reinhold Messner (*17. 9. 1944, Brixen, ITA)
Peter Habeler (*22. 7. 1942, Mayrhofen, AT)
V roce 1968 zvládli prvovýstup ve východní stěně šestitisícovky Yerupaja (6121 m) v Andách, od té doby se stali patrně nejsilnější horolezeckou dvojicí. V roce 1974 spolu přelezli severní stěnu Eigeru v rekordním čase pod 10 hodin. Rok poté prostoupili ve dvojici s lehkými batohy severozápadní stěnou na vrchol Gasherbrummu I (8068 m). Jako prvním na světě se jim podařilo zdolat osmitisícovku alpským stylem. Největší okamžik jejich společné kariéry přišel o tři roky později, kdy oba stanuli jako první lidé na vrcholu Mount Everestu (8848 m) bez použití kyslíku. Expedice Rakouského Alpenvereinu měla celkem 12 členů (Wolfgang Nairz, Oswald Ölz, Raimund Margreiter, Peter Habeler, Franz Oppurg, Helmut Hagner, Reinhold Messner, Hanns Schell, Robert Schauer, Horst Bergmann, Josl Knoll a Němec Reinhard Karl). Habeler a Messner měli v tomto týmu speciální pozici pro splnění svého projektu. Vedoucím expedice byl dlouholetý přední rakouský alpinista z tyrolského Innsbrucku Wolfgang Nairz. Jemu se v rámci expedice podařilo vystoupit spolu se svými kamarády z týmu Horstem Bergmannem, Robertem Schauerem a Sherpou Ang Phu na vrchol Everestu již 3. května. Byl to první rakouský výstup na nejvyšší vrchol světa. Expedice pod vedením W. Nairze byla tedy mimořádně úspěšná – po prvním rakouském výstupu na vrchol se podařila další senzace, která měla celosvětový ohlas – Habeler a Messner to zvládli bez použití kyslíku.
Reinhold Messner na vrcholu Mt. Everestu, 8. květen 1978
Peter Habeler v základním táboře pod Mt. Everestem
Horst Bergmann a Wolfgang Nairz jako první Rakušané na vrcholu Mt. Everestu, 3. 5. 1978
W. Nairz, R. Messner a P. Habeler na Mezinárodním festivalu alpinismu Praha 2016
P. Habeler a R. Messner při rozhovoru na Mezinárodním festivalu alpinismu Praha 2016
připravil: Daniel Polman
foto: archiv W. Nairz a P. Habeler, foto z MFA Praha: Jakub Müller
- Pro psaní komentářů se přihlaste.